Kraj Vysočina se v létě pustí do dalších staveb na školách

regiony

O prázdninách bude na řadě krajských škol rušno. Žáky a učitele vystřídají stavbaři, kteří se naplno pustí do náročnějších rekonstrukcí, přístaveb, ale i prací menšího rozsahu, které by měly být na podzim hotové.

Kraj Vysočina se v létě pustí do dalších staveb na školách
Ilustrační foto
14. června 2024 - 11:00

Kraj Vysočina v současnosti realizuje stavební úpravy současně na desítkách zřizovaných škol ve všech okresech. Letos v seznamu akcí figurují především domovy mládeže, dílny odborného výcviku nebo půdní vestavby. „V případě, že ze stran ředitelů máme požadavek na zvládnutí prací v průběhu léta, snažíme se s dodavateli dohodnout, aby začali už v červnu a vše zvládli v termínu, případně jen s minimálním přesahem do září,“ sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.
 
Zároveň ale kraj ještě před koncem školního roku zahájí několik velkých projektů, které budou pokračovat i v příštím roce. „Rozsáhlé stavební úpravy plánujeme na pracovišti odborného výcviku na chotěbořské Senftově ulici, kam docházejí žáci tamní Střední školy technicko-ekokonomické,“ informoval Karel Janoušek s tím, že půjde o modernizaci stávajícího dvoukřídlého objektu na okraji areálu Chotěbořských strojíren. „Část projde rekonstrukcí a zbytek čeká demolice. Na místě původní budovy vznikne nové křídlo z prefabrikovaného železobetonového skeletu,“ přiblížil radní. Na stavbu trvající dvacet měsíců kraj ze svého rozpočtu vyčlenil 88 milionů korun.

Další velkou stavební akcí na Havlíčkobrodsku, která začne v průběhu léta, je přístavba a vestavba Střední průmyslové školy stavební Havlíčkův Brod. „Modernizace v tomto případě reaguje na zvýšený zájem uchazečů o studium informačních technologií v kraji. Po rozšíření výukových prostor tak bude  moci škola nabídnout tento studijní obor přímo v Havlíčkově Brodě, doposud jediném okresním městě, které studium IT nenabízelo,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala.

Na Třebíčsku bude kraj nejvíce investovat do rekonstrukcí domovů mládeže. Na  moderní pokoje se mohou těšit žáci třebíčské Střední průmyslové školy. Zabydlet by se v nich měli ještě letos. K domovu mládeže při nedaleké stavební škole v létě začne stavební firma s novou přístavbou za přibližně 73 milionů korun. Práce tam potrvají o něco déle, a to pravděpodobně do ledna 2026.

Zcela novou podobu získaly po náročné přestavbě dílny na pelhřimovské Křemešnické ulici, kde se praktickému studiu věnují žáci tamní Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště. „Práce za přibližně 121 milionů korun už pomalu finišují. Obdobně je tomu i na odloučeném pracovišti školy – v dílnách v Kamenici nad Lipou. V obou případech přestavba znamená významnou úsporu energie v budovách,“ vyzdvihl Karel Janoušek.

V příštím školním roce budou žáci jihlavského gymnázia trávit hodiny tělocviku na nově zrevitalizovaném hřišti ve dvorním traktu. Dokončenou stavbu za více než 33 milionů korun zhotovitel předal začátkem června. Kolaudace je v nejbližší době plánována také na ručních dílnách v Polenské ulici Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava, kde původní zdemolovanou budovu nahradil nový moderní objekt za téměř padesát milionů korun. Největším současným projektem v krajském městě je přestavba domova mládeže při Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava-Helenín.

Na Žďársku kromě výměny oken na památkově chráněné Agro-technické střední škole v Bystřici nad Pernštejnem kraj plánuje například také rekonstrukci ústředního topení a elektrorozvodů na dílnách velkomeziříčské Hotelové školy a Střední odborné školy řemesel.

Podle radního Karla Janouška letos Kraj Vysočina ze svého rozpočtu na rekonstrukce škol vyčlenil celkem 463,3 milionů korun. Některé modernizace pomáhají financovat také evropské fondy.

NovinkyVysočina.cz informovala Mgr.Marie Beňová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?