Svátek má: Julius

Regiony

Velikost textu:

Krajské kolo Logické olympiády v Královéhradeckém kraji zná vítěze

Krajské kolo Logické olympiády v Královéhradeckém kraji zná vítěze

Dne 1.listopadu 2019 se v budově Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové uskutečnilo krajské kolo již 12.ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR.

Logická olympiáda kategorie A
4. listopadu 2019 - 08:00

Vítězi krajského kola Logické olympiády v Královéhradeckém kraji se stali Zuzana, Matouš a Ondřej. Ve třech kategoriích se utkalo 180 regionálně nejúspěšnějších soutěžících, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 2 784 dětí z celého Královéhradeckého kraje.

V kategorii A (3. – 5. třída základních škol) zvítězila Zuzana Sajdlová ze ZŠ Gutha – Jarkovského v Kostelci nad Orlicí. První místo mezi žáky druhého stupně základních škol soutěžícími v kategorii B si vybojoval Matouš Pokorný z Biskupského gymnázia v Hradci Králové. A v neposlední řadě Ondřej Metelka rovněž z Biskupského gymnázia v Hradci Králové zvítězil v kategorii C (střední školy).

Biskupské gymnázium v Hradci Králové se zároveň stalo nejúspěšnější školou letošního ročníku, všichni medailisté z kategorie C studují na této škole. V soutěži jsou tradičně úspěšnější chlapci, ovšem zatímco v kategoriích A i B se mezi první desítku nejúspěšnějších dostaly vždy jen dvě dívky, v kategorii C už to bylo půl na půl.

Všichni krajští semifinalisté se potkají na celorepublikovém finále soutěže konaném v pondělí 25. 11. 2019 již tradičně v Míčovně Pražského hradu. Soutěž je podpořena Nadací The Kellner Family Foundation, školou Open Gate, MŠMT a finančně přispěl Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a firma EPSON.

Soutěž Logická olympiáda je založena na logických úlohách, nerozhodují zde naučené znalosti, ale přirozené rozumové schopnosti. Olympiáda si klade za cíl, jak odhalovat skryté talenty a pěstovat v žácích samostatné a kreativní myšlení, tak upozorňovat veřejnost na to, že tento typ myšlení je prospěšný celé společnosti a měla by mu být věnována náležitá pozornost.Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má přes 5 900 členů. Zabývá se mimo jiné vzděláváním dětí, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřizuje vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Marta Kubánková, krajská koordinátorka Logické olympiády v Královéhradeckém kraji.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:m.kubánková)