Svátek má: Klement

Regiony

Velikost textu:

Krizový štáb Ústeckého kraje jednal o aktuální situaci v regionu

Krizový štáb Ústeckého kraje jednal o aktuální situaci v regionu

V úterý 27.října opětovně zasedal pod vedením hejtmana Oldřicha Bubeníčka Krizový štáb Ústeckého kraje, který v pravidelných týdenních intervalech řeší zásadní otázky týkající se pandemie koronaviru na území regionu.

Ilustrační foto z jednání
29. října 2020 - 07:00

Zasedání se zúčastnil na základě pozvání od hejtmana rovněž poslanec a člen Zastupitelstva Ústeckého kraje Jan Schiller. Krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola formou prezentace informoval o vývoji situace kolem pandemie koronaviru a lůžkových kapacitách nemocnic na území našeho regionu. Na toto téma navázala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková, která informovala o počátcích přehlcení trasovacího systému v souvislosti s počtem nakažených zaměstnanců Krajské hygienické stanice a nedostatečným personálním kapacitám.

Ústecký kraj proto školí dalších osm zaměstnanců krajského úřadu, kteří pomohou v rámci krajského trasovacího centra s obvoláním vytipovaných osob, které vešly v kontakt s pozitivně testovaným člověkem na onemocnění COVID-19. V rámci režimu home-office budou s trasováním pomáhat i policisté a občanští zaměstnanci. Krajské trasovací centrum uskutečnilo za minulý týden 582 telefonních hovorů.Opětovně bylo poukázáno na problém ohledně využívání služeb Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje od klientů, kteří bez výrazných covidových příznaků volají sanitní vozy k převozu na odběrová místa bez akutní potřeby. Problematika Šluknovského výběžku, kde chybí funkční spádová nemocnice, bude řešena formou videokonference se zástupci Mezinárodního i Českého červeného kříže.

Kapacita lůžek v Ústeckém kraji je v tuto chvíli stále dostačující, ale rychle se plní, plicních ventilátorů je dostatek. Odběrová místa v rámci Krajské zdravotní, a. s. rozšiřují své provozní hodiny a fungují každý den, i během svátků. Nové odběrové místo vzniká v Kadani. K dispozici by měl také již být mobilní odběrový tým. Jeden bude zajišťovat teplická nemocnice, další zajišťuje Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. Ten také zajišťuje na vyžádání plošnou dezinfekci v místech, kde je to potřeba.

Policisté zatím zvládají běžný výkon služeb. Nový ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem Vítězslav Křiček informoval o nasazení 12 vojáků v rámci výpomoci v Podbořanech a nově i o schválení nasazení 20 vojáků v Jirkově v zařízeních poskytující sociální služby. Žádosti koordinuje tajemník Krizového štábu Ústeckého kraje Marcel Kucr a musí je následně schválit generální štáb Armády České republiky.

Na zasedání vydal Krizový štáb Ústeckého kraje usnesení, kterým:
  • schvaluje finanční příspěvek ve výši 50 tisíc korun na pohonné hmoty pro Krajské koordinační centrum dobrovolnické pomoci v Ústí nad Labem,
  • ukládá zajištění nákupu ochranných obleků, které budou sloužit k doplnění pohotovostních ochranných setů pro zařízení poskytující sociální služby, které požádají Ústecký kraj o pomoc při plošném výskytu onemocnění COVID-19.


Obojí bude financováno z Fondu pro mimořádné události Ústeckého kraje. Krizový štáb Ústeckého kraje se opětovně sejde příští týden, a to tradičně ve středu 4. listopadu 2020. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček vyzývá občany a obyvatele regionu, aby dodržovali všechna platná vládní opatření v souvislosti se šířením pandemie.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web UK)