Kůň Jana Žižky na Vítkově a kůň ve Slatiňanech jsou "příbuzný"

regiony

Co má společného kůň Jana Žižky na Vítkově a ten u zámku ve Slatiňanech?

Kůň Jana Žižky na Vítkově a kůň ve Slatiňanech jsou "příbuzný"
Zámek Slatiňany
20. června 2024 - 11:30

Odpověď zní: mnohé. Především autora – Bohumila Kafku, a pak i celou podobu. Slatiňanský kůň je totiž jeden ze stěžejních přípravných modelů pro pomník Jana Žižky na Vítkově z roku 1935. Později udělal sochař model ve větším měřítku, který byl vzhledem k válečným událostem a umělcově smrti v roce 1942 dokončen až v po válce. Jan Žižka dosedl na hřbet tohoto koně na Vítkově až v roce 1950. Menší bronzová socha koně z Kafkovy pozůstalosti doputovala před více než 70 lety do sídla tehdejšího hipologického muzea do Slatiňan, kde je dodnes. A stále v poměrně dobré kondici, i když potřebuje trochu specializované údržby.

Kastelán Jaroslav Bušta a náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek si prohlížejí sochu umístěnou na zánovním pískovcovém soklu uprostřed rozkvetlé a krásně upravené zámecké zahrady. Při podrobnějším zkoumání jsou vidět malé rezavějící plochy adomin trochu nesourodá patina s mapami od ptačích exkrementů. V nejspodnější části hlavy je znatelná i miniaturní navrtaná dírka pro odtok vody.

„Nechali jsme si vypracovat odborný restaurátorský průzkum sochy s možnostmi renovace,“ říká kastelán Bušta a pokračuje: „Vyplynulo z něj, že socha je v poměrně dobrém stavu, ale je potřeba se o ni odborně starat. Byla umístěna v Kafkově ateliéru a původně se asi nepočítalo s jejím vystavením venku. Proto neměla třeba ani ochranný nátěr nebo dírky na odtok vody. Ta v soše postupně kondenzuje a jen z hlavy jsme vypustili asi 20 litrů. Problémem jsou i vnitřní železné šrouby, které rychleji korodují, proto se letos v létě pustíme do asi čtrnáctidenní renovace, která je odhadnutá na bezmála 180 tisíc korun. Uvítáme jakoukoliv finanční pomoc s tímto neplánovaným výdajem.“

„Slatiňanský zámek je velkým turistickým magnetem našeho kraje. Díky významným sbírkám Auerspergů a vedlejšímu hřebčínu starokladrubských vraníků byl vždy spojován s koňmi. Věřím, že se podaří znovu obnovit i jeho hipologickou expozici v zatím neotevřené části zámku. Pan kastelán Bušta mě informoval, že už je nyní zpracováván její konceptuální návrh. Tak by v tomto místě zapadl do skládačky i poslední dílek puzzle, na kterém stavíme část marketingu cestovního ruchu kraje. Proto rád podpořím renovaci této Kafkovy sochy koně svou záštitou spojenou s částkou 50 tisíc korun,“ vysvětluje Roman Línek.Slatiňanský zámek je v majetku Národního památkového ústavu a nedávno prošel první etapou rozsáhlé rekonstrukce. Je asi nejlépe interiérově vybaveným zámkem v celém širokém okolí a jeho kastelán Jaroslav Bušta se dlouhodobě snaží podle fotografií a dobových dokumentů dohledávat všechny předměty, které byly po znárodnění z majetku Auerspergů ve Slatiňanech odvezeny na další místa, a vrátit je do původních prostor. To se mu zčásti daří.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif