Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Lokálka v Polné oslaví výročí, 115 let od jejího zrodu

Lokálka v Polné oslaví výročí, 115 let od jejího zrodu

Už 115 let uplyne v neděli 17.listopadu  od zahájení provozu Polenské lokálky. Na své 5,8 kilometru dlouhé trati vozila v té době přes Cihelnu do stanice Polná-Štoky, nyní Dobronín, veškeré cestující a množství tovaru.

Nádražní budova Polná.
12. listopadu 2019 - 11:00

Vlaková doprava pokračovala i přes 1. a 2. světovou válku. V poválečném období až do roku 1980 zaznamenala doprava na trati mezi Polnou a Dobronínem jednoznačný rozmach.

„Až tehdejší mocipáni rozhodli, že osobní vlaky přestanou jezdit. Jako náhrada za osobní dopravu byly nasazeny autobusy. Provoz nákladní dopravy nadále pokračoval,“ předseda spolku Polenská lokálka. Po roce 1989 se vzedmula vlna zájmu o obnovení osobní dopravy.

Alespoň částečným úspěchem bylo dočasné obnovení provozu vlaků pro Mrkvancovou pouť dne 7. a 8. září 1991. Následně až do roku 2009 projížděly každoročně začátkem září v sobotu a v neděli slavnostní vlaky plné cestujících trať mezi Polnou a Dobronínem.

Na rok 2010 byly vlaky rovněž objednány, ale správa tratě zakázala vjezd do stanice Polná, prý podle Beránka pro špatný stav kolejí.


Od roku 2015 probíhají snahy skupiny nadšenců o znovuobnovení železniční dopravy pro Polnou, které vyústily v založení spolku Polenská lokálka. „Zatím je to boj s větrnými mlýny v podobě krajských úředníků, ale bojovat chceme dál,“ doplnil Beránek.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)