Svátek má: Drahoslava

Regiony

Velikost textu:

MS v orientačním běhu proběhne v Libereckém kraji

MS v orientačním běhu proběhne v Libereckém kraji

To nejlepší z orientačního běhu v moderním kabátu s důrazem na ekologii a přínos pro region slibují pořadatelé Mistrovství světa v orientačním běhu. Uskuteční se v Libereckém kraji v létě 2021.

Na setkání s novináři byl představen dres
9. listopadu 2019 - 07:00

Vrcholný svátek orientačního běhu se do České republiky vrací po třinácti letech a budou jej hostit Staré Splavy a Doksy. Jednotlivé závody se potom budou odehrávat v lesích Jizerských hor a Kokořínska. Světový šampionát v orientačním běhu se na území České republiky bude konat celkem počtvrté. Ten úplně první hostily v roce 1972 právě Staré Splavy, kam se nejlepší orientační běžci vrátí v termínu 4. – 9. července 2021. Součástí Mistrovství světa budou také doprovodné šestidenní závody pro veřejnost.

Mistrovství světa v orientačním běhu v lesních disciplínách se koná ve dvouletém intervalu. Jeho součástí jsou tři finálové závody: middle, klasická trať a štafety.


„Jsem moc rád, že tak velkou akci budou hostit právě Doksy a Staré Splavy. Závod, který se zde poběží v červenci roku 2021, jen potvrdí to, že zdejší region je zasvěcený sportu. Chystané mistrovství provede závodníky těmi nejmalebnějšími místy: okolím Doks, Jizerskými horami i Kokořínskem. Věřím, že mnohý z účastníků si zdejší kraj zamiluje a bude se sem s láskou vracet,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Moderní, ale se vším, co k orientačnímu běhu patří
„Naším cílem je připravit Mistrovství světa s důrazem na jeho sportovní stránku. Závody se proto uskuteční v těch nejtěžších, ale zároveň nejkrásnějších terénech, které v České republice máme. Současně chceme využít moderních technologií všude, kde to bude možné, abychom zpříjemnili účast závodníkům i návštěvníkům,“ uvádí předseda organizačního výboru Mistrovství světa Jan Picek.

Organizátoři proto plánují závodní arény v místech co nejblíže atraktivním terénům, které závodníky prověří svou fyzickou i orientační náročností. Zároveň připravují pro návštěvníky například speciální aplikaci pro sledování výsledků nebo využití elektronických tabulí pro přenos mezičasů přímo v centrech závodů. Pro ty, kteří nebudou na místě, budou také ze všech tří finálových závodů k dispozici přímé přenosy, které bude vysílat kanál ČT Sport.

S důrazem na přínos pro region a minimální ekologickou stopu
Arény pro Mistrovství světa budou postavené s ohledem na minimalizaci dopadu na životní prostředí. To zahrnuje aktivity od třídění odpadu přes minimalizaci množství tištěných materiálů až po zapojení členů organizačního výboru např.  do sběru odpadků v lesích nebo výsadbu nových stromů v regionu.

„Zároveň bychom chtěli, aby Mistrovství světa znamenalo přinos pro celý region,“ říká Picek. Spolupráce s obcemi a lokálními firmami nebo přínos pro oddíly orientačního běhu v oblasti, tedy nové mapy nebo rozšíření povědomí o orientačním běhu, to jsou některé body, na kterých plánuje s organizačním výborem pracovat. „V souvislosti s Mistrovstvím světa plánujeme také řadu akcí určených pro širokou veřejnost, kde budou mít možnost vyzkoušet si orientační běh,“ uvádí dále.

Euromeeting v roce 2020
Stejný organizační tým připravuje již na podzim 2020 tradiční utkání reprezentačních týmů, takzvaný Euromeeting, který proběhne v podobných terénech jako samotné Mistrovství světa o rok později. Již na této akci lze proto očekávat účast těch nejlepších světových závodníků, kteří si budou terény chtít vyzkoušet.

Libereckenovinky.cz o celé záležitosti informoval mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

(vm,Libereckenovinky.cz, foto:Liberecký kraj)