Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Na covid odměny čekají sestřičky na Vysočině marně

Na covid odměny čekají sestřičky na Vysočině marně

Měsíc co měsíc prohlíží výplatní pásku - a nic. Část zdravotníků na Vysočině stále zatím marně vyhlíží výplatu odměny 75 tisíc korun hrubého za druhou vlnu pandemie koronaviru.

Ilustrační foto
27. července 2021 - 11:00

Další zdravotnický personál nemá o nároku na odměnu ani tušení. Nejpozději by je přitom měli mít v červencové výplatě, tedy v srpnu. Jde přitom hlavně o zaměstnance v ambulancích. Miliardy korun přitom na to vyčlenila už začátkem letošního roku vláda. V nemocnicích a sociální oblasti byly podle odborů odměny za druhou vlnu většinou vyplaceny bez problémů, protože šly přímo ze státního rozpočtu.

Do ambulancí, kterých jsou v kraji řádově tisíce, šly peníze z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny je poslaly na základě seznamu zaměstnanců, které má každá ambulance uvedené ve smlouvě. Jenže ne všichni praktici a zubaři měli dokumentaci o lidech, které zaměstnávají, v pořádku. Problémy nastaly i v neaktualizovaném systému řady pojišťoven.

Šéfové ordinací napříč republikou proto narychlo museli dokumentaci aktualizovat, aby na vyplacení odměny měli vůbec nárok. Předseda sdružení praktických lékařů na Vysočině Tomáš Nosek až do konce aktuálního měsíce čerpá dovolenou, zastupuje ho proto lékařka Martina Dvořáčková.

„Vím od kolegyně, že jednomu panu doktorovi se v ordinaci v krátkém čase vyměnily dvě sestřičky a na pojišťovně v systému pořád vedou obě, i když tam má vždy jen jednu. Změny přitom poctivě ohlásil, ale pojišťovna si to už neopravila,“ říká pro příklad Dvořáčková.

Vyjádřila se i k vyplacení odměn ze strany pojišťoven. „Mohu mluvit jen za sebe, protože ostatních kolegů jsem se neptala. Až na zhruba deset procent toho, co přijít mělo, od pojišťoven přišlo,“ říká Dvořáčková. Nemá ale podle svých slov informace o tom, že by některý její kolega v ordinaci své zdravotní sestře, kterou zaměstnává, peníze nevyplatil.

„Nikdo si mi nestěžoval. Pokud někdo takový problém má, tak já o něm vážně nevím. Někteří z lékařů se rozhodli, že budou odměnu vyplácet postupně. Je to různé. Konkrétně já mohu říct, že jedna z pojišťoven mi peníze pro sestru neposlala vůbec,“ říká k tomu Dvořáčková.

Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková podle svých slov skutečně eviduje případy, kdy zařízení zaměstnancům odměny vůbec nevyplatila. „Část poskytovatelů začala říkat, že finanční prostředky určené na odměny použijí například na kompenzaci snížených výkonů v předcházejícím období. Zkrátka si je chtějí nechat,“ uvedla.

Do nemocnic a sociálních služeb míří finanční odměny

Podle ní je ale ve vyhlášce jasně uvedeno, že peníze mají jít výhradně na odměny všem pracovníkům ve zdravotnictví, kteří poskytují zdravotní péči. „Kdo peníze na odměnách nevyplatí, ten by je měl vrátit,“ dodala.

V příštím týdnu se má podle Žitníkové uskutečnit schůzka odborů, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a zástupců zdravotních pojišťoven. Z jednání by měl vzejít výstup, jak se veškerý zdravotní personál, který na odměnu má nárok, k penězům dostane.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)