Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství vodní energie

regiony

K oslavám Světového dne vody se připojili i energetici z přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně.

Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství vodní energie
Školáci v elektrárně Dlouhé stráně
23. března 2023 - 12:00

Připravili pestrý program pro žáky Základní školy z Loučné nad Desnou a v praxi jim vysvětlili, že voda je důležitá nejen pro každodenní život lidí, ale hraje důležitou úlohu také v energetice.  Elektrárna Dlouhé stráně je díky své schopnosti akumulovat energii ve vodě mimořádně ekologickou a zároveň největší „baterkou“ v Česku.

Kluci a holky si v doprovodu pracovníků ČEZ prohlédli podzemní útroby elektrárny. „Vzali jsme je do i míst, kam se účastníci běžných exkurzí nedostanou, aby díky tomuto netradičnímu zážitku pochopili, že mají v obci unikátní elektrárnu, která je důležitá pro energetickou soustavu celé republiky,“ upřesnil šéf elektrárny Ludvík Štrobl.
 
Kromě prohlídky provozních prostor elektrárny si školáci užili i zábavu – kvíz zaměřený na využití vody v běžném životě a v energetice proložený soutěžními úkoly. V jednom z nich měly týmy kluků a holek z jednoho ze svých spolužáků vytvořit model přečerpávací elektrárny, což se některým družstvům podařilo opravdu originálně.
    
Netradiční akce školáky upoutala. „I když je elektrárna v katastru naší obce, hodně dětí ještě nemělo příležitost ji navštívit. Zaujala je nový film o elektrárně, prohlídka monumentálních podzemních prostor i soutěžní část plná zábavy a zajímavých informací,“ shrnul ohlasy dětí ředitel školy Petr Lukáš.Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie. Skupina ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala 60 milionů korun do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu Virtuální prohlídka ČEZ - vodní elektrárna Dlouhé stráně (cez.cz). Podrobnosti o exkurzích najdou zájemci na adrese Prohlídka Dlouhé stráně | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz).

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:cez)Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 15%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 56%
transparent.gif transparent.gif