Svátek má: Julius

Regiony

Velikost textu:

Nadace Partnerství podpořila Dešťovou zahradu v Chlumu u Třeboně

Nadace Partnerství podpořila Dešťovou zahradu v Chlumu u Třeboně

Nadace Partnerství podpořila druhou etapu výstavby Dešťové zahrady v Chlumu u Třeboně z programu Zelené oázy částkou téměř 140.000,- Kč.

Ilustrační foto
23. února 2021 - 07:30

Městys Chlum u Třeboně ve spolupráci s pozemkovým spolkem Vespolek začali v roce 2019 plánovat změnu veřejného prostoru u Náměstí v Chlumu u Třeboně. Konalo se několik setkání s veřejností nad budoucí podobou tohoto místa. Místní obyvatelé se vyjádřili, že by uvítali vznik veřejné zahrady, která by poskytla stín a místo k odpočinku pro děti i dospělé za využití dešťové vody ze střech veřejných budov. Projekt dostal název Dešťová zahrada.

„V loňském roce místní spolek Vespolek získal pro záměr grantovou podporu od Nadace Via, ze kterého jsme pokryli náklady na práci architekta a vybudování základů zahrady," řekla předsedkyně spolku Vespolek Mgr. Lucie Černická.

Záměr na veřejný prostor využívající dešťovou vodu ze střech veřejných budov nyní podpořila také Nadace Partnerství částkou téměř 140.000,- Kč v programu Zelené oázy, který vyhlašuje ve spolupráci se společností MOL Česká republika. Grantová podpora od Nadace Partnerství bude směřovat k využití dešťové vody v jezírku, stavbě vodní dráhy pro hry dětí, k instalaci ruční pumpy, k výsadbě stromů a trvalek.

„Pokud lze využít dešťovou vodu ze střech obecních budov tímto účelným způsobem, pak jsme jednoznačně pro. Věříme, že tahle přeměna veřejného prostoru bude k radosti i prospěchu a že si dešťovou zahradu lidé oblíbí,“ řekla starostka městyse Mgr. Jitka Bednářová.

Zahrada je zatím budovaná hlavně dobrovolnickou prací místních obyvatel, které se snažíme do stavby zapojit, s pomocí technické provozovny městyse, podpořena je rozpočtem obce, finančními dary od veřejnosti, např. přes portál Darujme.cz, materiálními dary, např. stavebním materiálem od firmy Stavebniny Třeboň apod.

Skvěle funguje spolupráce s městysem, který podporuje zapojování veřejnosti do rozhodování o podobě veřejného prostoru, nebojí se zkoušet nové cesty, jak zlepšit klima v obci a podpořit činnost aktivních lidí.„Doufám, že tato spolupráce, kdy obec využívá zkušenosti neziskové organizace pro zlepšení veřejného prostoru a učí se práci s veřejností, bude inspirací i pro další samosprávy.“ uvedla předsedkyně spolku Vespolek Mgr. Lucie Černická.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Černická, předsedkyně spolku Vespolek, městys Chlum u Třeboně.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)