Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Natáčí se nový film o moderním poutnictví Pěšky bez hranic

Natáčí se nový film o moderním poutnictví Pěšky bez hranic

Režisérka Eva Toulová natáčí polohraný dokumentární film o moderním poutnictví s názvem Pěšky bez hranic.

Ilustrační foto z akce
30. května 2020 - 07:30

V hlavní roli diváci uvidí Terezu Petráškovou, se kterou zmiňovaná režisérka aktuálně dotočila hraný film Casting na lásku. Natáčení snímku Pěšky bez hranic probíhá na Cyrilometodějských stezkách. Štáb musí podle scénáře ujít po svých bezmála 400 kilometrů.

Poslední natáčení proběhne na trase Jablunkov – Radhošť – Svatý Hostýn – Velehrad 13.-21. června. Premiéru bude mít dokument na Velehradě 22. 8. 2020 ve 14 h v Sále kardinála T. Špidlíka v rámci ukončení XX. ročníku pěší poutě na Velehrad. V plánu má filmový štáb přijít na velehradskou premiéru stylově pěšky, a sice z nejstaršího slovenského poutního místa Skalka u Trenčína, kde v srpnu 2019 zahájil natáčení.

„Cyrilometodějské trasy dnes nabývají na významu, protože patří k udržitelnému způsobu turismu, který podporuje šetrný pobyt a relaxaci v přírodě. Zároveň přinášejí poznání o kulturních tradicích zapojených regionů na české i slovenské straně,“ uvedl Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro cestovní ruch a čestný předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

A o čem zmiňovaný film bude? Tereza má v životě všechno, co si kdy přála – manžela, zdravou dceru a práci, která jí naplňuje. Přesto se nedokáže zbavit pocitu, že jí v životě něco chybí. Rozhodne se proto vyjít ze své komfortní zóny a díky sázce se ocitá na pouti na Velehrad. Pěšky, jen s batohem na zádech poznává, co vlastně moderní poutnictví obnáší. Vystavená nepříznivým podmínkám počasí, ročních období, únavě a vyčerpání se navrací k původním hodnotám a nalezení něčeho dávno ztraceného.

Producentem filmu a hlavním organizátorem poutí, které se odehrávají v různých ročních obdobích, je známý poutník Petr Hirsch, který produkoval i dokument „Camino na kolečkách“ o 640 km cestě vozíčkáře Honzy Duška do Santiaga de Compostela uskutečněné v r. 2017. Za kamerou natáčí opět Tomáš Lénárd. „Natáčíme se stejným štábem, co Camino na kolečkách, tak je to pro mě taková srdcová záležitost,“ uvedla režisérka původem z Moravského Krumlova.


Snímek vzniká během 4 putování organizovaných díky projektu sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje „Cyrilometodějská stezka – putování prostorem a časem ke kulturním kořenům“ spolufinancovaného z Fondu malých projektů (program Interreg SK-CZ) a Zlínským krajem. Přeshraničním partnerem je KOCR Trenčín región.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)