Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Návštěvy v nemocnicích v Libereckém kraji jsou povolené

Návštěvy v nemocnicích v Libereckém kraji jsou povolené

Na svém druhém jednání po skončení nouzového stavu se sešla k jednání Krajská epidemiologická komise. Jednala mj. o tom, za jakých podmínek povolit návštěvy v lůžkových zdravotnických zařízeních v kraji.  

Ilustrační foto z jednání
2. června 2020 - 07:00

Výsledkem jednání je shoda na povolení návštěv od pondělí 1. 6. 2020 za dodržení bariérových a režimových opatření, ve vymezeném čase a s limitací počtu navštěvujících osob. Přítomní ředitelé hlavních 4 nemocnic v LK připraví informace pro návštěvy, které budou k dispozici při vstupu. Jedná se zejména o povinnost použití roušky, dezinfekce a dodržení časového intervalu 15 – 17 hod a omezení počtu navštěvujících na 1 max. 2 osoby, které se na pokoji prostřídají. Apelujeme na všechny, jejichž blízcí jsou v nemocnici hospitalizováni krátkodobě, zvážit, zda je návštěva nutná. Návštěvu musí rozhodně vynechat osoby s příznaky respiračních infektů – kašel, rýma, teplota. Jednotlivá oddělení mohou regulovat návštěvy dle aktuální situace. Případné výjimky může povolit ošetřující lékař nebo primář oddělení.

„Po zrušení zákazu návštěv přibude v nemocnicích těch, kteří budou chodit za svými blízkými. Až čas ukáže, jestli jsme nápor zvládli. Každý by měl sám za sebe zvážit, zdali při tom neohrozí nejen rodinného příslušníka, ale i ostatní. S řediteli nemocnic máme dohodu, že v tomto počtu, režimu a čase budou návštěvy za dodržení všech pravidel povoleny. Je to určitě dobrá zpráva,“ vysvětlil MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Libereckého kraje.  

V zařízeních sociálních služeb, kde jsou povoleny návštěvy od tohoto pondělí, je situace klidná. Návštěvy respektují stanovená pravidla, zejména telefonické objednání. Triáž návštěv probíhá na recepci těchto zařízení.

V Libereckém kraji budou po dobu následujících min 14 dní zachována všechna stávající odběrová místa pro samoplátce. O dalším vývoji bude jednat Komise na svém dalším jednání.


„Situace v LK pokud jde o nové případy onemocnění novým koronavirem je v tuto chvíli klidná. Poslední případ onemocnění jsme evidovali 17. 5. 2020. Nicméně z ohnisek, která jsou v rámci ČR a zejména pak Prahy, která je místem zaměstnání mnoha občanů také z LK a je místem podnikání mnoha obchodních firem LK i stavebních, může být tento stav velmi křehký a není vyloučeno, že i v LK se regionální ohnisko vyskytne. Je zřejmé, že s onemocněním COVID-19 se budeme vypořádávat dlouhodobě,“ popisuje  MUDr. Vladimír Valenta, ředitel KHS LK, a dodává „Není to důvod k panice, ale k ostražitosti, bdělosti a zodpovědnosti v chování každého z nás, tím mám na mysli, stále planá pravidla  tzn. důsledná hygiena rukou, respirační etiketa, dodržování odstupů, zvažování jakých akcí se účastnit.“

Podle webu Libereckého kraje

(lh,libereckenovinky.cz,foto web LK)