Svátek má: Klára

Regiony

Velikost textu:

Nedostatečnou kapacitu školek a základních škol řešit memorandum

Nedostatečnou kapacitu školek a základních škol řešit memorandum

Hejtmanka Středočeského kraje a ministr školství podepsali memorandum – týká se školek a škol.

Z podpisu memoranda
12. července 2020 - 12:30

Případnou nedostatečnou kapacitu školek a základních škol v některých částech Středočeského kraje má do budoucna řešit memorandum, které začátkem prázdnin podepsal ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Výsledkem spolupráce obsažené v memorandu by mělo být detailní zmapování kapacit předškolních zařízení a základních škol, příprava modelu financování výstavby zařízení tam, kde jich bude nedostatek, a podpora koordinované výstavby škol.

„V některých částech Středočeského kraje hrozí podle dosavadních analýz riziko akutního nedostatku kapacit v předškolních zařízeních a v základních školách. Tato zařízení většinou zřizují obce, jimž ale chce kraj maximálně pomoci, protože si jsme vědomi toho, že ne vždy by na to měly potřebné finance. Jsem moc ráda za to, že vláda uvolňuje finanční prostředky, které budou řešit aktuální nedostatek kapacit. Toto nám velmi pomůže. My bychom na to velmi rádi navázali a přišli s řešením, které bude systémové a bude zahrnovat projekty v horizontu následujících tří až pěti let. Předpokládáme totiž, že Středočechů bude nadále přibývat. Do kraje se stěhují hlavně mladé rodiny,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová s tím, že kraj intenzivně připravuje koncepci, která by měla situaci řešit.


„My jako ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení a školská zařízení nabízíme využití svých kompetencí k tomu, abychom pomohli situaci v problematických oblastech řešit. V rámci České republiky je Středočeský kraj specifický, už jen tím, že v něm poměrně rychle narůstá počet obyvatel a společně s tím i potřeby na vzdělávání,“ říká ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

„Jedním z nástrojů, které jsou k dispozici, je Fond na podporu přípravy projektů základní škol a předškolních zařízení. Kraj kromě toho, v místech, kde bude nedostatek kapacit, chce postavit a provozovat spádové školy a školky s tím, že se obce budou rovněž spolupodílet na jejich provozu,“ představila konkrétní plán kraje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.


Obě strany memorandem formálně deklarují, že podniknou nutné kroky k tomu, aby se podařilo zajistit dostatečné kapacity předškolních zařízení a základních škol ve Středočeském kraji. Středočeský kraj ve své samosprávní kompetenci koordinuje rozvoj územního obvodu a pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. MŠMT je ústředním orgánem státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péči o děti, mládež a tělesnou výchovu.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch. kú.)