Svátek má: Emílie

Regiony

Velikost textu:

Oslavy 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

Oslavy 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

Speciální výstava v mosteckém muzeu, páteční muzejní noc a slavnostní jízda zvláštním vlakem v sobotu 3.10. 2020 odstartovaly oslavy 150 let železniční dopravy pod Krušnými horami.

Ilustrační foto
6. října 2020 - 07:00

Slavnostním vlakem mezi Mostem a Chomutovem se svezlo na dva tisíce zájemců.Zvláštní jízdu parním vlakem společně organizovaly Oblastní muzeum a galerie v Mostě a Českojiřetínský spolek prostřednictvím nově zřízeného Nadačního fondu "Moldavská dráha / Teplický Semmering".

Akce jsou připomínkou příjezdu prvního vlaku na mostecké a chomutovské nádraží. Stalo se tak v sobotu 8. října 1870. Tímto dnem byla slavnostně zprovozněna železniční trať Duchcov - Most - Chomutov, kterou provozovala soukromá železniční společnost Ústecko-teplické dráhy. Později se na trať napojila železniční společnost Buštěhradské dráhy s tratí Praha - Kladno - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb.

O živé obrazy v podobě souvislých divadelních vystoupení ve zvláštním vlaku a na nádraží v Mostě se postarala chomutovská agentura Modua. Kromě toho se zapojilo několik dalších dobrovolníků v historických kostýmech. K dobré náladě přispěla na nádraží v Mostě také hornická kapela Mostečanka.

Historický vlak tažený parní lokomotivou 433.001 zajistily České dráhy - Nostalgie (Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka).

Za finanční podporu, bez níž by nebylo možné akci uskutečnit, děkujeme Ústeckému kraji a ČEZ. Rovněž děkujeme dalším partnerům - Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova, který vypravil historický autobus ŠKODA 706 RTO v Mostě na trase Kahan-Centrál-Prior-Nádraží. Díky patří také jednotce dobrovolných hasičů Most a Magistrátu města Mostu za pravidelné dočerpávání vody do nádrže parní lokomotivy, rovněž tak personálu na železničních stanicích (zejména v Mostě). Nesmíme zapomenout ani na pomoc dalších nadšenců ze širšího regionu Ústeckého kraje.


Organizátoři děkují všem, kteří se akce zúčastnili a přispěli tak k dobré náladě a důstojné připomínce 150. výročí příjezdu prvního vlaku do Mostu a Chomutova. Toto výročí si chtějí organizátoři připomínat po celý následující rok.


Organizátoři chtějí akcí rovněž podpořit myšlenku přeshraničního znovupropojení tratí Teplice/Most - Moldava - Freiberg. Partner akce - Nadační fond „Moldavská dráha / Teplický Semmering" - převzal od 3. 7. 2020 (jednání se poslanci Evropského parlamentu v Holzhau) koordinaci české zájmové skupiny obcí vedoucí ke znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy. Účelem nadačního fondu je komplexní podpora aktivit pro zachování a rozvoj provozu na železniční trati Teplice / Most - Moldava - Freiberg a komplexní podpora aktivit i vlastní aktivity pro zachování a účelné užívání historických prvků této trati.

Pro Ústeckenovinky.cz,foto Jitka Klímová,Oblastní muzeum a galerie v Mostě, příspěvková organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto archiv)