Svátek má: Erik

Regiony

Velikost textu:

Ostrava podpoří opravy památných a významných staveb

Ostrava podpoří opravy památných a významných staveb

Město Ostrava přispěje na rekonstrukci dalších 12 významných městských staveb či památek, a to v celkové částce ve výši 5.594.000 korun.

Ilustrační foto
26. září 2021 - 12:00

Původně určenou sumu čtyř milionů korun město navýšilo tak, aby mohlo dotace přidělit co největšímu počtu majitelů těchto domů. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé a stavby budou opraveny nejpozději do konce června 2022. 

Finanční podporu žádali majitelé staveb v rámci letošního Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. Příspěvek města na jeden projekt byl specifikován v rozsahu od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun a mohl pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů.

Majitel pak hradí zbylé náklady. Dlouhodobá podpora města v této oblasti motivuje majitele staveb k jejich rekonstrukci a současně přispívá k zachování významných historických staveb, industriálního dědictví či obnově kulturních památek.

V letošním roce obdrželo město ve stanoveném termínu do 8. června celkem 18 žádostí majitelů staveb s požadavkem na téměř deset milionu korun. Žádosti posoudil odbor územního plánování a stavebního řádu, následně je hodnotila komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města.

Dvě žádosti byly vyřazeny pro nesplnění podmínek programu, další dvě žádosti byly v rozporu se zadáním jeho podmínek. Projekty dvou žadatelů nedosáhly potřebného počtu bodů ve stanovených kritériích. Finance města tudíž přispějí k obnově 12 staveb.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)