Svátek má: Ludvík

Regiony

Velikost textu:

Ostrava pokračuje v podpoře obnovy nejen památek

Ostrava pokračuje v podpoře obnovy nejen památek

Město i v roce 2022 přispěje dotacemi k obnově významných památek, městských i sakrálních staveb. Díky tomuto programu se již podařilo vrátit původní krásu desítkám cenných historických objektů.

Obnovená fasáda památkového objektu.
4. prosince 2021 - 12:00

Pro příští rok bylo pro zmíněný účel vyčleněno 5 milionů korun. Lhůta na předložení žádostí je od 2. ledna 2022 do 18. února 2022. Doba realizace projektu je stanovena od 1. ledna 2022 do 30. června 2023. V rámci Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb mohou zájemci žádat o finance k obnovám staveb v rámci dvou výzev.

V prvém případě se jedná o městské domy a industriální dědictví, kde je příspěvek města stanoven ve výši od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnovám sakrálních staveb s příspěvkem města ve výši od 50 tisíc korun do 500 tisíc korun v rámci jednoho projektu.

V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek.


Díky schváleným dotacím v loňském roce byla například opravena štuková fasáda a vyměněna okna domu v městské památkové zóně na Hollarově ulici. Obnovy se dočkaly fasády z břízolitových omítek domu na Porubské ulici v Ostravě-Porubě. A změn naznal také unikátní urbanistický prvek v městské památkové zóně Vítkovic, tzv. štítové kolonie.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)