Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Ostrava spustila zimní program pro bezdomovce

Ostrava spustila zimní program pro bezdomovce

Pro zhruba čtyři stovky lidí, kteří žijí na ulici, město Ostrava ve spolupráci s neziskovými organizacemi spustila zimní program, kterým se navýší počty stávajících lůžek o další padesátku. Důvodem je pokles nočních teplot pod bod mrazu.

Ilustrační foto
4. prosince 2020 - 12:00

Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. "Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo. I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci," uvedl náměstek primátora pro sociální oblast a zdravotnictví Zbyněk Pražák.

Podle loňského sčítání osob bez přístřeší žije v Ostravě bez domova zhruba 800 lidí. Polovina z nich bydlí v sociálních zařízeních, druhá polovina se zdržuje na ulici. V současné době je pro ně v Ostravě 741 stálých míst. Celkem 417 jich je v azylových domech, z toho 168 pro muže a 249 pro ženy, případně pro ženy s dětmi. Jejich kapacita bývá většinou naplněna.

Dále jsou k dispozici noclehárny s kapacitou 110 míst, nízkoprahová denní centra s kapacitou 100 míst a domovy se zvláštním režimem, konkrétně Domov Přístav s 85 místy a Domov Přístav II s 29 místy. Zimní program město zajišťuje každoročně ve spolupráci s Charitou Ostrava a Armádou spásy. Pro letošní rok na něj vyčlenilo celkem 340 tisíc korun.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál mmo)