Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Poznej ulice Příbrami, víte po kom se jmenují?

Poznej ulice Příbrami, víte po kom se jmenují?

Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami.

Příklad dodatkové tabulky
1. června 2020 - 12:30

V rámci zmíněného projektu budou na některých místech pod tabulky se jménem ulice umístěny dodatkové tabulky vysvětlující pojmenování ulic a jiných veřejných prostranství. Na vytipování nejvýznamnějších míst město spolupracovalo s ředitelem Státního oblastního archivu v Praze Danielem Doležalem, který vytvořil seznam 30 míst, a to včetně stručného popisku historického kontextu pojmenování.

„Řada ulic v Příbrami nese název po bývalých starostech, osobnostech spjatých se slavnou hornickou minulostí nebo umělcích, pro které byla Příbram inspirací. Myslím, že doplnit název ulice vysvětlením, aby nebyl pro současnou i budoucí generaci jen prázdným pojmem, je chvályhodný počin“, kvitoval nápad kulturní a letopisecké komise starosta města Jan Konvalinka.

Dodatkové tabulky budou velikostně shodné s oficiálním uličním značením. Provedeny budou v bílé barvě s černou obrubou a černým nápisem. Instalace dodatkových tabulek, které budou obvykle na začátku a konci ulice, začne v letošním roce. „První část dodatkových tabulek bude na domech umístěna do konce letošního roku, druhá poté v roce příštím,“ dodává starosta s tím, že u některých míst je potřeba souhlas památkové péče.Ulice a náměstí, kde by měly být tabulky umístěny: Q. M. Vyskočila, Sevastopolské náměstí, Kpt. Olesinského, Hlinomazova, Střelecká, Václavské náměstí, Náměstí dr. Josefa Theurera, Náměstí Arnošta z Pardubic, Hrabákova, Mariánské údolí, Charvátova, Gen. R. Tesaříka, Špitálská, Náměstí Hynka Kličky, Náměstí J. A. Alise, Mixova, Prof. Karla Pobudy, Heyrovského, Šemberova, Václava Šáry, Karla Hojdena, Náměstí Fráni Kučery, Plynárenská, Hermíny Týrlové, Na Flusárně, Primáře Václava Trnky, Podskalí, Kollerova, Klaudova.

Středočeskénovinky.cz informovala Eva Švehlová, DiS., tisková mluvčí, MěU Příbram.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)