Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Před 210 lety se narodil Louis Braille – tvůrce šestibodového písma

Před 210 lety se narodil Louis Braille – tvůrce šestibodového písma

Výstava k 210. výročí narození tvůrce písma pro nevidomé představí poprvé dar švýcarského muzea pro Technické muzeum v Brně – rafigraf, který používal sám Braille, a unikátní vývojový prototyp přístroje, jenž ulehčí výuku a užívání Brailleova písma – tzv. tublet.

Ilustrační foto
4. ledna 2019 - 11:00

Šest bodů ve dvou sloupcích po třech – to je definice Brailleova písma a zároveň i nedělitelná součást života některých lidí kolem nás. Těch, kteří trpí zrakovým postižením, či jejich příbuzných. Pomocí speciálního písma, které vzniklo téměř před sto lety, tak mohou nevidomí komunikovat a vést plnohodnotný život. Oddělení slepecké historie TMB připravilo výstavu k 210. výročí narození tvůrce písma pro nevidomé. Výstava bude otevřena od 8. ledna.

Louis Braille, francouzský vynálezce a učitel, přišel jako malý chlapec nešťastnou náhodou při hře o zrak. Jako dvanáctiletý se setkal s vojákem Charlesem Barbierem de la Serre, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu ke čtení za tmy. Tato abeceda obsahovala 12 vystouplých teček. Byla však náročná a obtížně čitelná. Mladého chlapce abeceda nadchla a začal ji přizpůsobovat pro potřeby nevidomých. V patnácti letech tak Braille vytvořil písmo, které dodnes umožňuje vzdělávání nevidomých a slabozrakých na celém světě.

V prostorách výstavy budou mít návštěvníci mimo jiné možnost poprvé si  prohlédnout přístroj – rafigraf. Jedná se o speciální psací stroj pro nevidomé (doslovný překlad:  deska na psaní s mechanickým zařízením pro tisk černého písma), který vynalezl v roce 1839 spolužák a přítel Louise Brailla Daniel Foucault. TMB jej získalo v roce 2017 od Slepeckého muzea v Bernu. Podle informací od dárce tento rafigraf používal sám Braille. Přístroj se dostal do bernského muzea  v roce 1961 z pozůstalosti sbírky pana Theodora Stauba z Curychu.
Další skutečnou novinkou, první prezentace v ČR,  představí výstava  vývojový prototyp pod názvem tublet – jedinečné vzdělávací terapeutické zařízení pro nácvik čtení a psaní Brailleova písma.  Jedná se o inovační technologii zájmového spolku TRNKA ze Slovenska, která umožní nevidomým učit se Brailleovo písmo bez pomoci lektora.

„V podstatě se jedná  o elektronický slabikář,“ vysvětluje použití  tubletu  předseda spolku a iniciátor vzniku tubletu  Karol Trnka, „kde se po nahmatání písmena a jeho stlačení  z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž písmo vyťuká pomocí Brailleova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně.“

V současné době spolek TRNKA spolupracuje s  Ústavem automatizace a měřicí techniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně na aktualizované verzi tubletu.

Zároveň si budou moci na výstavě návštěvníci díky spolku TRNKA prohlédnout a vyzkoušet  další unikát – knihu zapůjčenou z řeckokatolického historického kostela ve Staré Ľubovni. Tato kniha nevidomým umožňuje prohlídku interiéru kostelíka bez průvodce.

Výstavu doprovází interaktivní koutek, v němž si zájemci budou moci vyzkoušet hry pro nevidomé a  poznávat k čemu nevidomí používají vybrané předměty.

Výstava s názvem Louis Braille – tvůrce šestibodového písma potrvá v Technickém muzeu v Brně do 25. 2. 2019.

Jihomoravskénovinky.cz o výstavě informovala Zuzana Bartáková, Technické muzeum v Brně.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)