Svátek má: Vanda

Regiony

Velikost textu:

Příběhy folkloristů přiblíží putovní výstava Moc folkloru

Příběhy folkloristů přiblíží putovní výstava Moc folkloru

Od 20. do 27.října 2022 zavítá do Brna na Zelný trh. Výstava se zaměřuje na spojení folkloru a moci komunistického režimu. Na zahájení nebude chybět živá hudba ani někteří pamětníci, jejichž příběhy jsou na panelech zachyceny.

Ilustrační foto
9. října 2022 - 11:00

Brněnské zastavení výstavy Moc folkloru z produkce Paměti národa otevře vernisáž, kterou doplní projekce stejnojmenného dokumentu. Následující debata se Zdenou Kristovou a Josefem Varmužou moderovaná Michalem Stránským pak nabídne zájemcům možnost zapojit se do diskuse. Součástí zahájení vernisáže bude živá Horňácká muzika Petra Mičky, který je také spoluautorem projektu.

Dokumentaristé Barbora Čandová a Roman Zmrzlý spolu s Petrem Mičkou v rámci projektu Moc folkloru zaznamenali celkem dvanáct osobností folklorního života jižní a jihovýchodní Moravy, kteří vypráví své vzpomínky. V rozhovorech s pamětníky byl kladen důraz na vztah folkloru a moci. Všichni prožili větší či menší, ale rozhodně důležitou část svých životů za minulého režimu. Nabízí se tedy lákavě jasné shrnutí jejich sdílené zkušenosti: Komunistický režim zneužíval folklór a lásku lidí k němu pro své cíle. Když se ale podíváme jen o něco pozorněji, začne se vyjevovat obraz mnohem spletitější. Nebyl folklor lákavým prostředkem i jiných podob (politické) moci? Není s mocí vlastně nějak vnitřně spjatý? Etnografický kontext výstavy doplnil Michal Stránský.Dokument Moc folkloru vytvořený z archivních materiálů a především ze vzpomínek folkloristů a životních epizod za minulého režimu se snaží vytvořit obraz destrukce víry, vztahu venkovského člověka k půdě, vykořenění, zneužití folkloru. Rozhovory natočili insider folkloru Petr Mička a dokumentarista Roman Zmrzlý. Folkloristé vyprávějí své příběhy, jak dobře vyjít a nezaplést se s režimem.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Anna Michlová, tisková mluvčí, Paměť národa Jižní Morava.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:pametnaroda)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%