Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Přilétají poslové vesmíru. Srpnové nebe nabízí Perseidy

Přilétají poslové vesmíru. Srpnové nebe nabízí Perseidy

Meteorický roj Perseid patří mezi zřejmě vůbec nejznámější astronomické úkazy. Pokud nám bude počasí přát, budeme moci jejich maximum i přes ne zcela ideální pozorovací podmínky pozorovat na letošní srpnové noční obloze.

Ilustrační foto
12. srpna 2020 - 11:00

Meteory jsou krátké optické záblesky, které se na obloze objevují v důsledku kolize planety Země s drobnými částečkami meziplanetární hmoty. Rozměry kosmického materiálu, který při nárazu na svrchní vrstvy zemské atmosféry způsobuje běžné záblesky meteorů, lze přirovnat k zrnkům písku.

Částice po vstupu do zemské atmosféry (rychlost těchto částic se pohybuje v intervalu od 11 do 72 km/s) začne narážet na molekuly vzduchu a díky tomu dochází k rychlému nárůstu teploty.Zatímco prudce zahřátý vzduch na krátko zasvítí (a lze pozorovat tzv. meteor), fyzická částice meziplanetární hmoty se ještě ve vysokých vrstvách atmosféry v důsledku vysoké teploty doslova vypaří. Název roje je pak odvozován od souhvězdí, do kterého se radiant promítá.

V případě roje perseid se radiant promítá do souhvězdí Persea. Pro pozorování meteorů není potřeba používat žádné pomůcky. Meteory jsou viditelné pouhýma očima. Ideální pozorovací poloha je přitom vleže, ve spacáku na karimatce nebo na lehátku.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)