Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

První část regenerace nymburského sídliště Jankovice se blíží do finále

První část regenerace nymburského sídliště Jankovice se blíží do finále

Po revitalizaci starého sídliště přišly na řadu Jankovice. Nová podoba lokality nabídne moderně řešené křižovatky, navýšení parkovacích míst, nové veřejné osvětlení, mobiliář i další kontejnerová stání.

Sídliště Jankovice
24. října 2020 - 12:30

Projekt zahrnuje úpravu vnitrobloků na klidový park a bohatou výsadbu zeleně. V této chvíli řidiči projíždějí opraveným úsekem ulic Růžová a Sadová.

Samotná revitalizace Jankovic je podobně jako u starého sídliště rozdělená na několik částí, celkem do pěti etap. V březnu 2020 proběhlo výběrové řízení na zhotovitele stavby I. etapy s elektronickou aukcí. V té se podařilo dosáhnout výsledné ceny pro úvodní etapu revitalizace ve výši 21 milionů korun. To byla cena o 2,9 milionu korun nižší než cena předpokládaná. Vybraným zhotovitelem se stala společnost SOVIS CZ, a. s., z Hradce Králové, která už v polovině května zahájila práce.

Dne 12. května se občané seznámili s harmonogramem plánovaných prací. Setkání přímo v Jankovicích iniciovala radnice, přítomni byli stavbyvedoucí, vrchní strážník Městské policie Nymburk, ředitel Technických služeb a technický dozor stavby. Zodpovídali otázky pokládané z řad veřejnosti a obyvatelé sídliště dostali kontakty na pověřené osoby, kdyby bylo třeba. V rámci stavebních úprav došlo k výměně povrchu vozovky, vybudování nových parkovacích stání a chodníků, kontejnerových stání, dopravního značení a veřejného osvětlení. V červnu už byly stavební práce v plném proudu a pokračovaly podle harmonogramu. Problémem se stalo pro místní parkování. Ve spolupráci s Technickými službami Nymburk se podařilo rychle zajistit pro obyvatele v exponované části sídliště náhradní parkoviště, kde mohli dočasně parkovat své vozy. Místo se nacházelo v prostoru bývalé výtopny, k určení přesné polohy měli řidiči k dispozici plánek a byli o této možnosti opakovaně informováni.První část revitalizace prostoru sídliště Jankovice je v tuto chvíli hotová. Jedná se o křižovatku ulic Růžová a Sadová a část těchto místních komunikací. Ačkoli stavba není zakončená kolaudací, město podalo žádost o povolení předčasného užívání stavby. Dopravní inspektorát Policie ČR a stavební úřad předčasné užívání povolily. V této chvíli je prostor už plně využíván ke spokojenosti místních obyvatel. Projekt celkově zahrnuje výsadbu velkého množství zeleně, Jankovice ozelení 150 stromů v ulicích a 52 stromů ve vnitroblocích. První stromy a keře budou vysázeny už nyní v listopadu.

„Máme z toho radost, práce postupují podle harmonogramu a větší problémy neregistrujeme,“ uvádí místostarosta Bořek Černý. „Brzy bychom měli vysoutěžit zhotovitele na druhou etapu a začátkem příštího roku můžeme v revitalizaci Jankovic pokračovat. “

Výběrové řízení na zhotovení II. etapy město připravuje. Předpokládáme, že rovněž toto výběrové řízení bude završeno elektronickou aukcí a v lednu bychom měli znát zhotovitele II. etapy Regenerace panelového sídliště Jankovice. V pondělí 19. října město podalo žádost o dotaci na Státní fond podpory investic. Program „Regenerace sídlišť“ může do našeho města přivést dotaci v maximální výši 6 milionů korun. Příjem žádost končí v polovině prosince, podle zkušeností tak výsledek zjistíme někdy v průběhu března příštího roku. Rozpočet druhé etapy revitalizace Jankovic činí před soutěží 25,7 milionů korun.

Aby byla zachována komplexnost projektu, řeší město souběžně rovněž sportovní hřiště, které se v Jankovicích nachází. Je zpracována projektová dokumentace a podána žádost o stavební povolení.

Středočeskénovinky.cz informoval Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:MěuNymburk)