Svátek má: Arnošt

Regiony

Velikost textu:

Sladovna trhá rekordy. Za rok 2019 ji navštívilo 65 tisíc lidí

Sladovna trhá rekordy. Za rok 2019 ji navštívilo 65 tisíc lidí

Písecká galerie hrou má za sebou nejúspěšnější sezónu za dobu své existence. Sladovnu za loňský rok navštívilo 56 tisíc platících a 65 tisíc všech návštěvníků, kteří výstavami i dalšími akcemi prošli.

Sladovna
19. února 2020 - 07:30

„Oproti loňským 50 tisícům je tam obrovský nárůst. Zároveň se návštěvnost více rozložila do všech období, nedocházelo tak k velmi exponovaným dním jako tomu bylo v roce 2018. Při uvědomění si faktu, že většina lidí tráví ve Sladovně celý den a navštěvuje několik výstav, je číslo velmi příznivé. I díky tomu jsme byli v loňském roce méně závislí na dotacích od města, které pokryli 46 % provozu Sladovny,” upřesňuje ředitel Adam Langer.

Vysokou návštěvnost mají na svědomí úspěšné výstavy i pestrý doprovodný program, pokračuje Langer: „Na jaře se u nás otevřela výstava Včela, která byla návštěvnicky velký trhák a o její popularitě napovídá i fakt, že se nyní usídlila ve Žďáře nad Sázavou a zájem o ní mají i další muzea a instituce. Další byla výstava s netradiční sportovní a hrdinskou tématikou s názvem Góóól, která měla u návštěvníků velký úspěch. Ta je nyní otevřena v plzeňském DEPU. Loňský rok byl také ve znamení projektů, které byly realizovány mimo Sladovnu, jako například výstava Zachuchleno v Roztokách u Prahy.”

Mezi další velké události, které Sladovna v loňském roce zažila patří získání grantu Kreativní Evropy a na ní navazující projekt Unprepared Hearts a zahájení intenzivní spolupráce s vídeňským dětským muzeem ZOOM v rámci projektu Animation now. Opomenout nelze ani pořádání Pískoviště. „Tuto významnou akci jsme pořádali prvním rokem a kromě mnoha nasbíraných zkušeností nám otevřela možnosti spolupráce s dalšími institucemi, umělci i zájmovými skupinami,” , říká Langer:Poslední čtvrtletí roku 2019 se neslo ve znamení otevírání nových a stále aktuálních výstav Za barokem, Všude papír a divadelního projektu Volní jako ptáci, který je určen především náctiletým. Sladovna zažila ale také důležité události okolo přeshraničních projektů i otevírání výstav mimo ni. Poslední tři měsíce loňského roku také proběhlo několik významných událostí: Konference Animation now, Mezinárodní workshop a konference Unprepared Hearts za účasti partnerů z Rumunska a Itálie, konference neformálního vzdělávání Malých inovativních škol a programů za vzácné účasti Roberta Fulghuma i mexické storytellerky Gally. Ředitel Sladovny a hlavní galerijní pedagog byli účastníky pětidenní konference pořádané Asociací dětských muzeí Hands On! ve Frankfurtu, kde byl ředitel Sladovny zvolen do vedení této organizace.

Jihoceskenovinky.cz informovala Hana Talácková za Sladovnu Písek o.p.s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.sladovna)