Šoféři nákladních aut nejspíše přijdou o oblíbenou zkratku

regiony

Náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš: Chystáme zákaz tranzitní dopravy, který má zklidnit situaci v obcích na Svitavsku.

Šoféři nákladních aut nejspíše přijdou o oblíbenou zkratku
Ilustrační foto
28. března 2023 - 11:30

Šoféři nákladních aut nejspíše přijdou o oblíbenou zkratku na trase Svitavy-Litomyšl. Kvůli obavám obyvatel Mikulče, Kukle a Javorníku o bezpečnost připravuje Pardubický kraj omezení provozu pro nákladní vozidla s celkovou hmotností přesahující 12 tun v těchto obcích. Tranzit má v budoucnu jezdit pouze po silnici I/35, která je na takovýto provoz uzpůsobena.

„Se zástupci obcí a městem Svitavy jsme dlouhodobě v kontaktu a v minulosti jsme podepsali memorandum o zajištění bezpečnosti na tomto úseku silnice s jasným zadáním - omezit tranzitní nákladní dopravu po vybudování obchvatu Svitav. Vizí bylo vytvořit společnou dokumentaci a požádat o dotaci, bohužel poskytovatel dotace přijímá žádosti od jednotlivých obcí samostatně. První vlaštovkou byla vjezdová brána v obci Kukle a nastala ideální příležitost s dostavbou obchvatu Svitav vykázat nákladní auta ze silnice II/366 a nechat je jezdit pouze po páteřní komunikaci první třídy. Obyvatelé a místní podnikatelé budou moci v klidu využívat silnici II/366, tranzit pojede po I/35 a všichni budou spokojeni. V současné době řešíme s dopravním inspektorátem a Správou a údržbou silnic Pk přesné umístění i typ značek, čeká nás také nezbytné úřední kolečko, ale v polovině příštího roku bychom to dle odhadů mohli mít vyřízené a začít s osazováním dopravního značení,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Obchvat Svitav, tedy přeložka silnice I/43 mezi Hradcem nad Svitavou a Lačnovem, by měl být uveden do užívání do konce letošního roku. Poslední slovo o zákazu tranzitu nad 12 tun přes obce Mikulče, Kukle a Javorník bude mít policie, která bude umístění značek povolovat.Stížnost na nákladní dopravu Pardubický kraj současně eviduje i z dalších obcí ležících u I/35. „Měl jsem schůzku se starosty Strakova a Janova, kde při dopravní objížďce kvůli nehodě došlo k poškození nově opravené silnice mezi obcemi. Všichni chápou, že v takových případech je nutné někudy dopravu vést, ale starostové se podle mého názoru správně vymezili vůči tomu, aby po úzkých komunikacích nižších tříd jezdila obousměrně nákladní doprava. Proto i toto téma budeme s policí řešit a pokusíme se domluvit na kompromisu, aby přes obce v takovýchto případech byla svedena doprava jen v jednom směru po nezbytně nutnou dobu. I tak to bude pro místní znamenat komplikace,“ dodal náměstek Kortyš.

Pardubickénovinky.cz informoval Michele Vojáček za Krajský úřad Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?