Svátek má: Bořek

Regiony

Velikost textu:

Tábor nasadí proti havranům káňata Harrisova

Tábor nasadí proti havranům káňata Harrisova

S největší pravděpodobností v období od 10.února 2020 do konce měsíce přijedou do Tábora na 14 dní sokolníci s káňaty Harrisovými, jejichž úkolem bude plašit kolonie hlučných havranů.

Havrani v Táboře
18. ledna 2020 - 07:30

Město Tábor se k opatření přiklonilo na základě tzv. odchylného postupu, o jehož stanovení požádalo státní správu. Americký druh káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) je velikostí podobný našemu káněti. Na havrana si troufne, ale zároveň je tak malý, že se dostane do větví. K plašení nelze použít sokoly, protože ti v korunách neloví, ani jestřáby, pro které jsou mj. nebezpečné zasklené plochy. V tuto chvíli nelze předjímat, zda se plašení osvědčí. Prakticky nikdo nemá s podobným krokem zkušenosti. Tábor je zřejmě první samosprávou, která se o to pokusí.

Město Tábor bude také letos pokračovat ve shazování hnízdních zbytků na okrajích kolonií, a to v první polovině února. Nevyužívaná hnízda mimo jádra kolonií se označují (na základě názoru MŽP) jako hnízdní zbytky, a proto se na jejich odstraňování nevztahuje zákon.

Káňata budou havrany plašit na zkoušku po dobu dvou týdnů. Táborská kolonie čítá asi tři sta párů ptáků. Nejvíce havranů hnízdí v ulicích Zborovská (blízko školy) a Buzulucká na Pražském sídlišti a u vlakového nádraží.

Odbor životní prostředí žádá majitele psů menších plemen, aby byli ostražití při venčení a inkriminovaným místům na Pražském sídlišti se ve druhé polovině února raději vyhnuli. „Malí psi mohou být v ohrožení. Nejedná se o zákaz venčení, ale prosíme, aby pejskaři byli opatrní a měli psa na vodítku. Informaci o přítomnosti dravců vložíme lidem do poštovních schránek,“ uvedl Jiří Rozum z Odboru životní prostředí.     


Obě opatření (shazování hnízdních zbytků a nasazení dravců) jsou reakcí na výsledky měření hlučnosti havranů, jak ho loni v květnu provedla Národní referenční laboratoř pro komunální hluk při Státním zdravotním ústavu v Ostravě. Ta městu nabídla, že provede srovnání s průmyslovým hlukem. Průzkum na Pražském sídlišti prokázal, že hluk od havranů je tak velký, že pokud by byl zdrojem průmysl, je možné ho označit za nadlimitní.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí, město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:tábor)