Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Tajemství jihlavských hodin: Pod ciferníkem našli ten původní

Tajemství jihlavských hodin: Pod ciferníkem našli ten původní

Původně mělo jít o fotograficky atraktivní, ale rutinní sundání ciferníku hodin z věžičky radnice. Vše ale bylo najednou jinak.

Demontáž hodinových ručiček.
3. května 2021 - 11:00

„Nechá se opískovat, dostane lak, potom písmomalíř namaluje cifry,“ vysvětlila Marina Nesnídalová z profesionální firmy L. Hainz zabývající se renovací hodin, co se s ciferníkem bude dít, až se sundá dolů.
K tomu ale v danou chvíli nedošlo. Horolezec, který měl ciferník snést po laně, naznal, že je příliš silný vítr a velké plechy ciferníku nelze bezpečně „slanit“. Proto jen odmontoval rafičky, které otvorem v hodinách protáhl dovnitř do věžičky.

Největší překvapení však přítomné čekalo při bližším ohledání ciferníku. Pracovníci firmy zjistili, že pod viditelným ciferníkem je původní číselník. „Zjistíme, v jakém je stavu, pokud bude v přijatelném stavu, mohl by se opravit na místě,“ přemítal architekt Jaroslav Huňáček.Sundání ciferníku je součástí plánované rekonstrukce střechy, do které zatéká. Kromě nových tašek na střeše, opravy prohnilých trámů a renovace věžičky s hodinami má dojít i k renovaci ciferníku. Čísla budou zlatá a hodiny dostanou i původní rafičky, které má město uložené a vystavené na Bráně Matky Boží. Hodiny by se tak měly vrátit do podoby konce 18. století.

Románská bazilika v Tismicích je význačnou památkou středoevropského významu

Poslední částečná oprava střechy radnice se uskutečnila v devadesátých letech, současná rekonstrukce je rozdělena na etapy a potrvá dva roky. Stát má bezmála tři miliony korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)