Svátek má: Tomáš

Regiony

Velikost textu:

V Šimonovicích vznikají modely ptáků z ovčího rouna. Jsou jako živí

V Šimonovicích vznikají modely ptáků z ovčího rouna. Jsou jako živí

Pozoruhodnou řemeslnou výrobou se v rámci Libereckého kraje zabývá Marta Vrabcová Bayerová. Vytváří modely ptáků z ovčího rouna, které jsou k nerozeznání od živých zvířat. Její firma vznikla před třemi lety, jmenuje se Sparrows a sídlí v Šimonovicích u Liberce.

Modely ptáků
13. ledna 2021 - 07:00

„Je potřeba skutečně přijít hodně blízko, aby si člověk všiml, že se nejedná o kdysi živého, nyní vycpaného ptáka. Tak dokonalé výrobky to jsou. Lze si objednat jakéhokoliv ptáčka z 10 400 druhů, které na světě žijí. To dokonale vypovídá o umění a dokonalém řemesle paní Vrabcové Bayerové,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ptáci jsou vyráběni z ovčího rouna technikou zvanou dry felting – česky plstění na sucho. Tento proces je vysoce ekologický a šetrný k přírodě. Nepotřebuje žádné energické zdroje, pouze ty lidské, které jsou ovšem náročné na prostorovou představivost, umělecký talent, zručnost a také trpělivost.Ptáci ze Šimonovic jsou k vidění například v ekocentru ZOO Brno, v liberecké zoologické zahradě, ekocentru Divizna Liberec, ekocentru Chaloupky Kněžice, v Terezíně nebo ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi.

Libereckenovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)