Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Vzpomínky pamětníků opět ožijí díky pardubickým žákům

Vzpomínky pamětníků opět ožijí díky pardubickým žákům

Se začátkem nového školního roku se na pardubických základních školách opět rozjel vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů.

Natáčení příběhu Libora Kudláčka
8. září 2019 - 11:30

Letošní speciální ročník věnovaný oslavám 30 let od sametové revoluce začal už v březnu letošního roku a vyvrcholí slavnostní prezentací příběhů 17. listopadu ve Východočeském divadle. Projekt finančně podpořilo město Pardubice, které se zapojilo do oslav 30 let od pádu komunistického režimu s názvem Nezapomeňme. Oslavy realizuje ve spolupráci s 30 městy po celé České republice nezisková organizace Post Bellum.

Do projektu Příběhy našich sousedů se přihlásilo 12 žákovských dokumentaristických týmů ze 7 pardubických základních škol, které na jaře letošního roku absolvovaly několik workshopů. Ty je připravily na zachycení příběhu pamětníka i na jeho následné zpracování. Většina týmů zvládla do začátku letních prázdnin natočit vzpomínky svého pamětníka a připravit si základní osu jeho příběhu, dva týmy ještě čeká natáčení teď v září.


Škála pamětníků, jejichž příběhy už žáci natočili, je letos velmi pestrá – o své vzpomínky se s žáky podělili například Josef Kubát, Miroslav Petráň či Zdeněk Dymák, který se narodil roku 1923. I díky jejich vyprávění se žáci zajímavou formou seznamují s důležitými mezníky našich dějin. Teď je na nich samotných, jakým způsobem se jim podaří příběhy pamětníků zpracovat. Těšit se můžeme na tři video reportáže a devět audio reportáží, s jejichž střihem týmům pomůže redaktorka Českého rozhlasu Pardubice a střihač z Post Bellum.

Do konce září mají všechny týmy za úkol svou práci dokončit a odevzdat ke zveřejnění na webové stránky projektu www.pribehynasichsousedu.cz. Pak už žáky čeká příprava na slavnostní závěrečnou prezentaci, která proběhne v neděli 17. listopadu ve Východočeském divadle Pardubice od 14 hodin. Akce je přístupná veřejnosti a vstup na ni je zdarma.

Za sedm let trvání se do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů zapojilo více než 4200 žáků a studentů ze škol po celé České republice, kteří zdokumentovali přes tisíc pamětnických příběhů. Žáky zpracované příběhy se staly součástí archivu Paměti národa, kde budou uchovány pro další generace. Cílem projektu není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu žáků a studentů.

Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas.

Pardubickenovinky.cz o celé záležitosti informovala Hana Živná z Paměti národa Východní Čechy.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Paměť národa Východní Čechy)