Svátek má: Bořek

Regiony

Velikost textu:

Zahrádkaření ve městě – tichá udržitelnost v praxi?

Zahrádkaření ve městě – tichá udržitelnost v praxi?

Pěstování potravin na zahrádce je pro někoho leda tak zábavou starších generací, pro jiného zase vyjádřením světonázoru a pro většinu něčím naprosto samozřejmým.

Ilustrační foto
10. října 2019 - 12:00

Jak se ale na zahrádkaření dívají současné společenské vědy? Kdo jsou vlastně zahrádkáři a proč to dělají? KAM KV° (Kancelář architektury města Karlovy Vary) zve občany města v úterý 15. 10. od 18 hodin na přednášku PhDr. Jana Vávry, Ph.D. na toto zajímavé téma.

Kolik si toho zahrádkáři vypěstují? Jak jsou na tom čeští zahrádkáři ve srovnání se světem? Jak se liší zahrádkáři ve městech a na venkově? Čím jsou zahrádky a zahrádkové kolonie pro současná města důležité? A můžete na své zahrádce přispět k udržitelnému rozvoji?

Těmto a dalším otázkám, týkajícím se zahrádkaření, se bude ve své přednášce věnovat Jan Vávra, který se na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity zabývá sociologií životního prostředí a zároveň je obyvatelem Karlových Varů.

Aktuálně se Jan Vávra kromě zahrádkaření věnuje problematice eroze půdy, rozvoje venkovských obcí a udržitelnému rozvoji. Dlouhodobě se věnuje vztahu člověka a životního prostředí z pohledu společenských věd, především environmentální a rurální sociologie, kulturní ekologie a ekologické ekonomie. Zabývá se sociálními aspekty klimatických změn, konkrétně spotřebou energie a uhlíkovou stopou domácností. Dalším okruhem jeho zájmu je téma krajiny jako prostoru, kde se setkávají lidé a příroda, s důrazem na historický vývoj kulturní krajiny, proměny land-use, estetické vnímání krajiny a lidský prvek v krajinné ekologii.Přednáška se koná 15. 10. v 18:00, KAM KV°, nám. Dr. M. Horákové 2041, Karlovy Vary. Přednáší PhDr. Jan Vávra, Ph.D.

Karlovarskenovinky.cz informovala Jana Boukalová za Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM).

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:kam)