Svátek má: Slavomír

Domácí

Velikost textu:

Rusko: Jak je to s Boltonovou poznámkou o „vojácích do Kolumbie"?

Rusko: Jak je to s Boltonovou poznámkou o „vojácích do Kolumbie"?

Po tiskové konferenci o Venezuele v bloku poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Johna Boltona fotografové zaznamenali jeho ručně psaný záznam „5 tisíc vojáků do Kolumbie".

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
29. ledna 2019 - 10:15

Podle Marie Zacharové, zástupkyně ruského ministerstva zahraničí, tak byla Washingtonu naznačena možnost vojenské intervence USA do vnitřních záležitostíi Venezuely „s určitou mírou nestydatosti".

„Televizní kanál NBC, který citoval tři vysoké představitele Pentagonu, dnes uvedl, že americké vojenská velení neposílá vojáky do Kolumbie ani do Venezuely. Podle zdrojů televize Spojené státy nepřeváží do těchto zemí ani vojenský personál, ani vojenské vybavení," pokračovala Zacharová a poznamenala, že nikdo se oficiálních komentářů „ale naději neztrácíme“.

Nicméně připomněla, že „návrat demokracie" do Venezuely a znamená v přesném označení věci, že  „destabilizace situace v této zemi probíhá přesně z území Kolumbie".

„Zeptejte se: Ale co neintervence do vnitřních záležitostí, od voleb po kybernetickou bezpečnost, kterou se kolektivně Západ v posledních letech tak znepokojoval? Inu, tak nějak, že," napsala ironicky na Facebooku mluvčí ruského ministerstva zahraničí.


Zápis v Boltonově bloku


Předtím Zacharová komentoval Boltonovo nesprávné hláskování jména šéfa Venezuelského národního shromáždění, Juana Guaidó. Podle ní „by nebyl žádný důvod věnovat pozornost této věci, ale jeden z významů slova Guiado se z španělštiny překládá jako „řízený".


Sám americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton uvedl, že Washington nadále hledá možnosti zbavit venezuelskou vládu zdrojů příjmu.

„Pokračujeme ve vyhledávání všech způsobů, jak přerušit zdroje nelegitimnímu režima Madura, stejně jako poskytnout dočasnému prezidentovi Guaidovi a obyvatelům Venezuely prostředky a podporu, kterou potřebují k návratu demokracie do země," napsal na Twitteru.


Spojené státy zároveň zavedly sankce proti venezuelské ropné společnosti PDVSA, respektive blokování aktiv její dceřinné společnosti Citgo. USA plánují celkově předat tato a další venezuelská aktiva opozici. Venezuelská vláda to označila za nezákonné a za „krádež“.

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó se 23. ledna prohlásil za dočasnou hlavu státu. Washington vyzval venezuelského prezidenta Nicolase Maduro, aby mu předal moc.

Na druhou stranu Maduro řekl, že je zárukou míru a nezávislosti země.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: twitter)