Svátek má: Ingrid

Domácí

Velikost textu:

Ukrajina nebude mít na americkou vakcínu - a koupit ruskou nesmí

Ukrajina nebude mít na americkou vakcínu - a koupit ruskou nesmí

Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny uvedla, že plánují očkovat Ukrajince do konce roku 2021 vakcínou Moderna.

Ilustrační foto
5. prosince 2020 - 10:10

Ta je ale nejdražší ze všeho, co teoreticky lze na světovém trhu získat. Jak uvedli novináři portálu „Strana.ua“, lze toto prohlášení považovat za příliš optimistické, protože rozpočet přidělený na nákup drahých vakcín a očkování nebude stačit všem obyvatelům země.

Hromadné očkování Ukrajinců proti koronavirům lze dokončit do konce roku 2021 a nejbezpečnější možností by byl nákup látky vyrobené společností Moderna. Podle „Strany.ua“ to uvedl šéf komise pro biologickou bezpečnost v rámci Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Sergej Komissarenko.

Podle něj by do konce příštího roku mohli být očkováni všichni Ukrajinci, kteří chtějí být očkováni, a dodal, že je nutné vést kampaň mezi obyvatelstvem o důležitosti a účinnosti tohoto procesu. Důvodem jsou protivakcinační nálady, které ve společnosti existují.

Komissarenko si je jistý, že nejlepší volbou pro Ukrajince bude nákup vakcíny od společnosti Moderna. Produkt nevyžaduje velmi nízké teploty pro skladování, jako je vakcína Pfizer, kterou lze skladovat a přepravovat při -70 ° C. Moderna je americká společnost, která vynalezla vakcínu s pracovním názvem mRNA-1273. Lék je nyní ve třetí fázi klinických studií, zatím není registrována v USA. Základem této vakcíny je mRNA - čistý genetický materiál patogenu. Uměle vytvořená složka říká buňkám těla, jak vytvářet S-protein - protilátky proti koronaviru.

Studie ukazují vysokou účinnost vakcíny: výrobce deklaroval 100% účinnost léku. Testů Moderny se účastní lidí s chronickými nemocemi a starších 65 let. Pokud bude výzkum úspěšně dokončen, budou se moci očkovat i ty nejzranitelnější kategorie občanů.

Evropská unie, navzdory probíhajícím zkouškám, již podepsala smlouvu se společností Moderna na dodávku 160 milionů dávek vakcíny 80 milionům lidí, novináři si však položili otázku: může si Ukrajina dovolit tak drahou vakcínu?


Podle ukrajinských představitelů budou preparáty na Ukrajinu zasílány zdarma v několika tranších. Měly by stačit pro 4 miliony občanů. Jak bylo objasněno v ukrajinské kanceláři WHO, dodávky začnou předběžně ve druhém čtvrtletí příštího roku. Jaký druh vakcíny bude zahrnut do této humanitární pomoci – si nelze vybrat. Lze tam umístit jak Modernu, tak ampulky jiných společností.

Kromě těchto dodávek bude Ukrajina muset koupit vakcínu samostatně a od kohokoli. Návrh státního rozpočtu Ukrajiny na rok 2021 stanoví pro vakcínu přibližně 93 milionů dolarů. Cena vakcíny Moderna na volném trhu je od 25 do 37 dolarů za dávku, tedy 50 a 74 dolarů, protože procedura vyžaduje dvě ampule. Ale i když předpokládáme, že vakcína bude na Ukrajinu prodána za průměrnou cenu, nedostane ji více než 1,5 milionu Ukrajinců. To znamená, že s přihlédnutím k dodávkám od WHO a komerčním nákupům bude maximální výfuk asi 5,5 milionu lidí, což je asi 15% populace země, pokud mluvíme o bezplatném očkování.

Můžete se pokusit očkovat více lidí zakoupením jiných vakcín. Například Pfizer, který si EU účtuje 19 dolarů za dávku. Je pravda, že tento lék vyžaduje extrémně chladné skladovací podmínky, což zvýší náklady na dopravu a skladování. Není však zdaleka realitou, že Ukrajina dostane ampulku za stejnou cenu jako Evropané.

Nejlevnější alternativou je zatím ruská vakcína Sputnik V. Jeho účinnost je podle výrobce 95%. Vyrábí se také v suché formě a lze jej skladovat při teplotách od -8 ° C do +2 ° C. Pro export to bude stát asi 20 dolarů za dvě dávky pro jednu osobu. Rozpočet Ukrajiny by stačil na injekce pro 4,5 milionu Ukrajinců, a ne 1,5 milionu, jako v případě společnosti Moderna.

Pokud k tomuto číslu přidáme 4 miliony léků západní humanitární pomoci, bylo by možné očkovat 8,5 milionu Ukrajinců. Jak ale publikace pokračuje, americké velvyslanectví zakázalo Kyjevu koupit ruskou vakcínu.
Podle „Strany.ua“, kromě toho, že rozpočet na vakcínu do roku 2021 má otevřeně málo peněz, nejsou to všechny problémy, kterým může země během masového očkování čelit. Například vakcína Moderna budí dojem vysoce kvalitního léku, ale už se na ni připravila obrovská fronta, stejně jako u jiných dobrých vakcín, a není jasné, v jaké řadě je Ukrajina.

Navíc, i v případě předpokladu, že ukrajinské úřady pořídí požadované množství vakcíny pro všechny, nastane problém s tím, kdo ji bude podávat. Evropané již bijí na poplach: imunizace občanů tam může trvat roky, protože ani v prosperujícím Německu na to není dostatek lékařů. Na Ukrajině je deficit zaměstnanců mnohem vyšší. Nezapomeňte také, že předtím, než je člověk očkován, musí absolvovat alespoň dva testy, které rovněž vyžadují zpracování u lidí a laboratoří.

V důsledku autoři materiálu dospěli k závěru, že prohlášení zástupce NSDC, že do konce roku 2021 budou všichni Ukrajinci, kteří si přejí, očkováni - a v ideálním případě - vakcínou Moderna, lze považovat jako příliš optimistické.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)