Svátek má: Státní svátek

Domácí

Velikost textu:

Zbořil: ČSSD zůstala už jenom ta řevnivost mezi frakcemi (VIDEO)

Zbořil: ČSSD zůstala už jenom ta řevnivost mezi frakcemi (VIDEO)

<< NĚCO Z HISTORIE >>  V našem „historickém okénku“ si můžeme připomenout výročí 20.sjezdu ČSSD a jejího předsedu Zdeňka Fierlingera  v říjnu 1945.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
23. října 2019 - 06:20

Nebyl náhodou také v tomto pokoji tak jako tady byl Jaroslav Seifert také i Zdeněk Fierlinger, pane Zbořile?

„Ne opravdu tady nebyl,“ odpověděl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz  Zdeněk Zbořil.

„V roce 1945 byl Zdeněk Fierlinger, když se vrátil z Moskvy jako náš velvyslanec, předsedou vlády a také předsedou ČSSD,  z funkce předsedy byl odvolán a předsedou ČSSD se stal opět až v roce 1948, na tři měsíce, a potom došlo k fúzi ČSSD a KSČ,“  připomíná Zdeněk Zbořil.

„Když se obnovovala ČSSD, tak Fierlinger byl už po smrti. Marxismus, který byl obsažen v ideologii ČSSD se úplně vytratil.   Já si myslím, že se to stalo tehdy když se změnili ze soudruhů na přátele a přítelkyně, a také ztratili kontinuitu s prvními zakladateli sociální demokracie, nejenom s Ladislavem  Budečským Zápotockým, ale i s těmi velkými muži sociální demokracie z konce 19.století a zůstala jim jako dědictví  jenom ta řevnivost mezi frakcemi,“ dodává Zdeněk Zbořil.  

Vše si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


Zdeněk Fierlinger, (11. července 1891 Olomouc – 2. května 1976 Praha) byl vysoký sociálně-demokratický a později komunistický funkcionář, československý premiér v letech 1945–1946 (v prvních dvou poválečných vládách). Jeho jméno je spojováno především se zradou vlastní demokratické strany a jejím „sloučením“ s KSČ po komunistickém převratu v roce 1948.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)