Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

112: Ukrajinské reformy škodí maďarské menšině, proto blokujeme NATO!

112: Ukrajinské reformy škodí maďarské menšině, proto blokujeme NATO!

Reforma vzdělávání, používání jazyka a administrativní reforma mají negativní dopad na maďarskou menšinu na Ukrajině, uvedl maďarský velvyslanec v Kyjevě Istvan Idyarto.

Ilustrační foto
1. srpna 2020 - 10:16

Jak píše „112 Ukrajina“, diplomat dodal, že dokud ukrajinská strana nedosáhne pokroku při řešení těchto problémů, Maďarsko bude nadále zachovávat veto ohledně komise Ukrajina-NATO.

V současné době na Ukrajině existují tři reformy, které jsou pro maďarskou menšinu negativní. Jak uvádí zpráva televize „112 Ukrajina“, to uvedl velvyslanec Maďarska na Ukrajině Istvan Idyarto.

„Jedná se o reformu vzdělávání, používání jazyka a administrativní reformu. Tyto tři, v jistém smyslu, široce smýšlející, velmi progresivní, velmi evropské reformy, způsobují neustálé zhoršování práv menšin. To je hlavní problém,“ řekl Idyarto.


Idyarto vysvětlil, proč jsou tyto tři otázky relevantní pro maďarskou menšinu na Ukrajině.

„Jazyk je nástroj, pomocí kterého si uchováváte svou identitu a jak předáváte svou identitu dětem. Vzdělávání, protože se jedná o organizovanou formu, je o tom, jak lze tuto identitu předat i vašim dětem. A třetí je administrativní prostředí kolem vás, protože vám poskytuje příležitost účinně se podílet na záležitostech týkajících se vás, situace ve vaší vesnici, ve vašem městě,“ objasnil velvyslanec.

Budapešť doufá, že diskuse s ukrajinskou stranou o těchto otázkách bude vrácena do právní oblasti. Podle velvyslance lze tohoto výsledku dosáhnout, pokud se strany vyjednávání zbaví politických argumentů.

Velvyslanec varovně dodal, že když na ukrajinské straně nedojde k žádnému pokroku při řešení těchto problémů, Maďarsko zachová na ministerské úrovni veto na jednání komise Ukrajina-NATO, i když z toho není nadšeno.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)