Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Běloruská opozice doufá ve venezuelský scénář!

ABC: Běloruská opozice doufá ve venezuelský scénář!

Valerij Ceplako, jeden z běloruských opozičních představitelů, oznámil, že je třeba dosáhnout uznání Tichanovské za vítěze voleb a prezidentem Běloruska mezinárodním společenstvím.

Ilustrační foto
26. srpna 2020 - 10:16

Jak poznamenal španělský deník ABC, tímto způsobem běloruská opozice doufá, že ji venezuelský scénář pomůže zbavit Lukašenka z moci.

Běloruská opozice chce být jako Juan Guaidó, napsal španělský deník ABC. Věří, že s podporou, kterou získal vůdce venezuelské opozice, by mohli svrhnout Alexandra Lukašenka.

Zatímco některé z nejvýznamnějších postav opozice jsou ve vězení, jako jsou Viktor Babariko a Sergej Tichanovskij, manžel běloruské prezidentské kandidátky Světlany Tichanovské, která uprchla do Litvy po volbách 9. srpna, odpůrci „běloruského diktátora“ Alexandra Lukašenka upřímně věří v pokračování protestů v ulicích a podniky.

Kromě toho věří v činnost nově zřízené Koordinační rady, i když se již dostala do hledáčku generální prokuratury.

Mezitím je podle dalšího běloruského opozičníka Valerije Cepkala hlavním úkolem, aby mezinárodní společenství „uznalo Tichanovskou jako vítěze voleb prezidentem Běloruska“.


Valerij Cepkalo, bývalý běloruský velvyslanec ve Spojených státech, nemohl kandidovat v poslední prezidentské volbě jako kandidát, což je důvod, proč se jeho žena spojila s Tichanovskou během volební kampaně, a poté byl nucen odejít do Ruska, aby se vyhnul represálím. Sám vyjádřil politování nad tím, že nedosáhl „celosvětového uznání Tichanovské“.

Podle novin to uvedl na nedávné tiskové konferenci ve Varšavě, kde se nyní politik nachází. Byl přijat polským ministerstvem zahraničí. Prohlásil, že Tikanovskaja se stala skutečným vítězem ve volbách, a protože Lukašenko po „zmanipulovaných“ volbách „nelegálně“ drží moc, bylo by proto lepší jít venezuelskou cestu.

„Je možné, že by se mohla v Bělorusku vyvinout situace, jako je tomu v případě Venezuely, kdy mezi Guaidóem a Madurou existovala dualita moci, i když scénář by mohl být jiný," uvedl Ceplako.

Mezitím, jak poznamenal ABC, ruští političtí analytici považují za nepravděpodobné, že EU uzná Tichanovskou za prezidenta Běloruska, protože by to byla „přímá urážka“ prezidenta Vladimira Putina. Kromě toho má Moskva na Minsk více hospodářského, politického a vojenského vlivu než Brusel.

Přesto je pozoruhodné, že ohledně Běloruska eurokomisař Josep Borrel v rozhovoru pro deník El País srovnal Lukašenka a Madura s tím, že běloruského prezidenta, stejně jako venezuelského, považuje EU za „nelegitimního“. Zdá se tedy, že „venezuelský scénář“ se nezrodil v hlavě opozice v Minsku, nýbrž v Bruselu.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.es, foto: arch.)