Svátek má: Anežka

Zprávy

Velikost textu:

ABC News: Pandemie nutí miliony Američanů žít z ruky do úst

ABC News: Pandemie nutí miliony Američanů žít z ruky do úst

Během pandemie vzrostl počet Američanů, kteří čelí nedostatku potravin, o 43% na 50 milionů, uvedla v reportáži ABC News.

50 milionů Američanů čelí hladu
27. listopadu 2020 - 11:06

Potravinové banky po celé zemi neúnavně pracují na tom, aby držely krok s prudce rostoucí poptávkou. Dobrovolníci si ale stěžují, že pro všechny v nouzi není dostatek zásob. Miliony Američanů žijí v situaci krajní nouze. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti podalo 778 tisíc pracovníků, jejich počet již druhý týden roste. Více než 20 milionů lidí dostává od státu materiální podporu.

Televize ukázala na řadu aut seřazených ráno u potravinové banky v Miami Springs na Floridě. Tato fronta se táhla několik mil. Přitom potravinové banky po celé zemi hlásí prudký nárůst poptávky po jejich službách a obávají se, že nebudou moci pomoci všem.

S televizí se spojil z Pembroke Parku na Floridě korespondent ABC News Victor Oquendo. Nyní, v předvečer díkůvzdání, se miliony Američanů řadí do front na jídlo, a krize se jen zhoršuje.

Tato potravinová banka v Burgen County, New Jersey poskytla 770 tisíc balíčků potravin více než 45 tisíc rodinám, ale již není schopna zvládnout poptávku.

David Kisselback, prezident YMCA Meadowlands: „Každé úterý obvykle přijmeme asi 150 aut - nyní jich je přes 500. A dokonce musíme někoho odmítnout, protože nám jídlo došlo.“


V Kalifornii také rostou fronty.

Američanka na dotaz televize: "Je to velmi vyčerpávající, když nevíte, jestli máte dostatek peněz na své každodenní potřeby."

Během pandemie čelí potravinové nejistotě 50 milionů Američanů, což představuje nárůst o 43 procent.

Jedno ze čtyř dětí má nedostatek jídla.

Victor Oquendo, zpravodaj ABC News: „Potřeba jídla je enormní. Stačí se podívat na záběry z našeho dronu. Fronta k potravinové bance zde v Miami Springs se táhla na míle daleko.“

Organizace Feeding South Florida („Nakrmíme jižní Floridu“) distribuuje jídlo každý den od března. Tehdy dostávala 160 nákladních aut s jídlem týdně. Nyní jejich počet klesl na pouhých 14.

Victor Oquendo: Jak můžete pokračovat bez dalšího financování?

Paco Vélez, prezident Feeding South Florida: „Je prostě nereálné pokračovat bez dalších finančních prostředků. Počítáme s tím, že naši místní farmáři, farmáři, velkoobchodníci a výrobci nám pomohou shromáždit co nejvíce potravin. Ale zatím se snažíme vystačit s tím, co máme.“V Houstonu každý pátý dospělý nedávno hlásil hlad. Většina z těchto lidí patří do černé a hispánské komunity.

Silvester Turner, starosta Houstonu, Texas: "Každý je důležitý. Každý člověk je cenný. Musíme dát každému člověku příležitost žít.“

Victor Oquendo: „Po vypršení platnosti vládního stimulačního balíčku Zákona o péči (podle kterého měli Američané nárok na další podporu) na konci tohoto roku přijde o živobytí téměř 14 milionů Američanů. Zaměstnanci Feeding South Florida nepřetržitě pracují ve svém skladu, aby uspokojili šílenou poptávku, ale zásoby organizace se rychle vyčerpávají.“

(kou, prvnizpravy.cz, abcnews, foto: repro abcnews)