Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Světové náklady na jaderné zbraně dosahují rekordních úrovní!

ABC: Světové náklady na jaderné zbraně dosahují rekordních úrovní!

V roce 2019 dosáhly celosvětové výdaje na jaderné zbraně od konce studené války rekordní úrovně, přičemž lídrem jsou jednoznačně Spojené státy.

Ilustrační foto
16. května 2020 - 10:10

Uvedlo to španělské vydání ABC s odkazem na Mezinárodní kampaň za odstranění jaderných zbraní. Organizace zároveň poznamenala, že jaderné zbraně nezajišťují bezpečnost žádné ze zemí uprostřed globální pandemie.

Na konci roku 2019 dosáhly výdaje na jaderné zbraně ve světě rekordních 75 miliard dolarů, přičemž Spojené státy utratily téměř tolik, kolik dohromady vynaložilo osm dalších zemí z jaderného klubu, napsalo španělské vydání ABC s odkazem na zprávu z Mezinárodní kampaně za odstranění jaderných zbraní.

V roce 2019 vynaložilo devět zemí, které vlastní jaderné zbraně, navíc 7,1 miliardy dolarů na vytvoření a údržbu svého arzenálu, což je o 10% více než před rokem.
 
Globální výdaje na vývoj tohoto typu zbraní navíc zaznamenaly rekord od konce studené války. A podle rozpočtů řady zemí „v příštím desetiletí tato čísla jen porostou“, upozornila kampaň.
 
Zástupci organizace se zároveň domnívají, že globální krize, která vypukla v důsledku pandemie koronaviru, komplikuje otázku výdajů na závody na zbrojení, protože prostředky „mohly být investovány jinal“, zejména během mimořádných událostí v oblasti veřejného zdraví.


„Nyní je více než kdy jindy jasné, že jaderné zbraně nezajišťují bezpečnost světa uprostřed celosvětové pandemie, a dokonce ani devíti zemím, které mají jaderné zbraně, zejména v případech, kdy je zdokumentován nedostatek zdravotnického materiálu a vyčerpanost zdravotnických pracovníků," cituje ABC slova vedoucí autorky zprávy Alicie Sanders-Zakreové.
 
Současně autoři článku poukazují na potřebu zohlednit „nespočetné lidské a environmentální náklady“, které však nelze přesně spočítat „z důvodu nedostatku spolehlivých informací“.
 
Téměř polovina všech výdajů je v USA, v zemi s nejvyšší mírou úmrtnosti z COVID-19. Vědci poznamenali, že administrativa amerického vůdce Donalda Trumpa vyčlenila 35,4 miliard dolarů na „modernizaci arzenálu“, čímž se snížily investice do prevence pandemie.
 
Podle Kongresového rozpočtového úřadu bude v příštích deseti letech financovat jaderný program USA částkou 500 miliard dolarů.

Kingston Reif, ředitel odboru pro odzbrojení Asociace pro kontrolu zbraní, uvedl, že recese vyvolaná koronavirem může zvýšit tlak na omezení výdajů na obranu.
 
Po Spojených státech nejvíce finančních prostředků na jaderné zbraně vynakládá Čína, následuje Velká Británie, Rusko, Francie, Indie, Izrael, Pákistán a Severní Korea, uvedla ABC.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.es, foto: arch.)