Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

AC: Mohl by Biden zastavit novou studenou válku s Ruskem?

AC: Mohl by Biden zastavit novou studenou válku s Ruskem?

Nejlepším způsobem, jak posílit americkou bezpečnost, je omezit přemrštěné americké geopolitické ambice, které jsou příčinou nekonečných a zbytečných konfliktů se zeměmi po celém světě.

Joe Biden, budoucí prezident USA
21. listopadu 2020 - 07:20

Uvedl to Doug Bandow, vedoucí pracovník Cato Institute a expert na zahraniční politiku.

Jak píše v článku pro The American Conservative, Rusko dnes neprojevuje žádný zájem na konfrontaci se Západem, takže Joe Biden by se měl stát prezidentem, který uznává, že Moskva má legitimní zájmy a že neobětuje svoji bezpečnost kvůli globální hegemonii USA.

Mnoho odborníků se domnívá, že Joe Biden, bývalý předseda Senátního výboru pro zahraniční vztahy, je dostatečně zkušený na to, aby jako prezident zvládal mezinárodní záležitosti. Jak však věří Doug Bandow, vědecký pracovník Cato Institute, expert na zahraniční politiku a občanské svobody a autor několika knih o ekonomii a politice, znalosti nejsou stejné jako schopnost uvažovat. Jak Bandow píše v článku pro The American Conservative, zdálo se, že Bidenova mysl uvízla v éře studené války, která skončila před 30 lety. V jednom rozhovoru uvedl, že Rusko je v současné době hlavní hrozbou pro Ameriku, pokud jde o narušování bezpečnosti a spojenectví.

Jak poznamenává odborník, západní jestřábi opakovaně prohlašují, že Rusko ohrožuje bezpečnost Evropy, aniž by vysvětlovali jak. Ve skutečnosti však Moskva neprojevila žádný zájem o totální konfrontaci, natož o válku s Evropou a Spojenými státy, a zdá se, že vyvolávání strachu je dobře vypočítaným a cynickým krokem ospravedlňujícím další existenci NATO.

Aby toho nebylo málo, provokace Západu velmi dobře poslaly do popelnice nepohodlné vzpomínky. Poté, co se stal prezidentem, Putin neprojevoval protiamerické a protizápadní nálady, ale byl to Západ, který mu dával všechny důvody k obavám a nedůvěře. Odtajněné dokumenty ukazují, že američtí a evropští představitelé systematicky podváděli Michaila Gorbačova a Borise Jelcina o vyhlídkách na rozšíření NATO. Následně USA a Evropa podpořily „barevné revoluce“ v Gruzii a na Ukrajině, které jsou již dlouho součástí Ruské říše a Sovětského svazu.


„Tvrdý útok Ruska na ukrajinský lid byl neoprávněný, ale ani západní spojence nelze nazývat neposkvrněnými pannami, které šíří zázraky liberální demokracie. Spojené státy by se v žádném případě nesmířily s podobnými akcemi Ruska na západní polokouli,“ píše autor článku.

Nejzávažnějším obviněním Ruska je vměšování hrozbu - ale samotný Washington mnohokrát zasáhl do voleb po celém světě, mimo jiné v Rusku v roce 1996, kdy Clintonova vláda udělala vše pro to, aby znovu zvolila Borise Jelcina.

Odpovědnost Ameriky za takové porušování neopravňuje Moskvu, ale Washington by mohl být méně svatý a skromnější.

„Chování Moskvy nezachází nad rámec mezinárodních norem a neohrožuje základní americké zájmy. Opravdu potřebujeme seriózní jednání mezi Washingtonem a Bruselem s Moskvou, na nichž by byly uznány ruské zájmy. Probíhající miniaturní studená válka je prospěšná pouze Číně, ke které se Rusko přiklání. S přihlédnutím k posílení Pekingu by byla Západ mnohem výhodnější přinejmenším ruská neutralita,“ uvedl expert.

Podle jeho názoru je nutná rozsáhlá dohoda, která uzná geopolitické rozdíly v otázkách, jako je Sýrie, Írán a Severní Korea, a podle nichž by Moskva omezila pomoc Kubě a Venezuele, a USA by ze seznamu problémů vyloučily Abcházii a Jižní Osetii. Washington a Moskva by se také mohly dohodnout na spolupráci k posílení míru a stability v Afghánistánu, protože odtamtud se americké jednotky postupně stahují. Kromě toho by mohly být vedeny rozhovory mezi NATO a Ruskem o transparentnosti, pravidelné komunikaci, přeshraničních činnostech a opatřeních k budování důvěry, která snižují pravděpodobnost náhodného konfliktu.Pokud jde o Ukrajinu, Spojené státy a Evropa by měly upustit od plánů rozšiřování NATO a od sankcí. Rusko musí ukončit podporu separatistům. Kyjev by měl schválit opatření k rozšíření regionální autonomie, jak stanoví Minský protokol. Otázka Krymu by měla být odložena. Západ by měl uvalit zákaz hospodářské spolupráce s poloostrovem, ale zrušit kvůli němu sankce proti Rusku. Washington by měl také navrhnout mezinárodní referendum k vyřešení tohoto problému.

Jak autor materiálu uzavírá, Bidenovi příznivci ho všemožně propagují a označují za přirozeného pragmatika a centristu. Může se stát prezidentem, který uzná, že Rusko má oprávněné zájmy a že kvůli globální hegemonii USA neobětuje svoji bezpečnost.

"Nepřítel komunismu Richard Nixon odjel do Pekingu a navázal s ním vztah. Bude moci rusofob Joe Biden odjet do Moskvy? Nejlepší způsob, jak posílit bezpečnost USA, je omezit přehnané americké geopolitické ambice, které zaručují nekonečné a zbytečné konflikty se zeměmi po celém světě, včetně Ruska,“ uzavírá autor materiálu na The American Conservative.

(kou, prvnizpravy.cz, theamericanconservative.com, foto: arch.)