Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: 7. kolo mírových jednání oslavili výbuchem

Afghánistán: 7. kolo mírových jednání oslavili výbuchem

V pondělí 1. července na twitteru milovníci výbuchů měli od rána hostinu. Objevil se velký hřibovitý mrak po výbuchu v afghánském Kábulu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Po výbuchu v Kábuku
3. července 2019 - 06:20

Twitterové fotopohledy z různých ulic na velký hřib výbuchu byly zalité sluncem. Výbuch byl oslavou zahájení 7. kola jednání o stahování USA/NATO z Afghánistánu.

Jednání o míru v občanské válce bez zabíjení je prakticky nemožné. Proto 7. kolo rozhovorů mezi USA a Talibanem probíhá v katarském Dauhá za nárůstu násilí. V posledních dnech před kábulským výbuchem rovedli partyzáni dva rozsáhlé útoky v Kábulu a Kandaháru. O kábulském božím dopuštění se objevily zprávy i v českých médiích.

Afghánští úředníci ministerstva zdravotnictví uvedli, že záchranáři odvezli z místa incidentu 116 zraněných civilistů, včetně 26 dětí a 5 žen. Později počet školních dětí vzrostl na 52. Jenže, počty obětí (tedy ani 6 mrtvých) nejsou důležité. Důležité je, co se řekne v souvislosti s tím, co se stalo.

Jednání s vládou?

Mluvčí Talibanu Suhail Shaheen v pondělí napsal do bažiny twitteru, že se Talibanci zapojí do jednání v rámci Afghánistánu, jakmile bude uzavřena s USA dohoda o stažení jejich vojáků. Jde o nenápadnou větu, ale!


Potvrzuje tálibánskou taktiku. Až se USA (čili NATO) zaváží k ústupovému plánu, potom teprve budou Talibanci jednat s afghánskou vládou. Pro Taliban to bude výhodné: Vládní představitelé a provládní politici budou v depresi -  spojenci (USA) je zradili. Vládní otázka č.1 od toho okamžiku bude – jak dlouho s touto vládou přežijeme? Protože Afghánistán je říší korupce, každý prodá každého. To je plán Talibanu.

V Afghanistantimes.af dne 30.6.2019 (den před výbuchem v Kábulu) napsali, že „Spojené státy naléhají, že v Afghánistánu musí být uzavřena mírová dohoda před tamními prezidentskými volbami, které se budou konat 28. září.“

Také citovali amerického velvyslance v Kábulu – John Bass uvedl: „…hovořil jsem s mnoha lidmi, nikdo z nich neřekl, že by se měly konat (prezidentské) volby, pokud by válka pokračovala a lidé byli (dále) zabíjeni.“

Po pondělním velmi efektním kábulském výbuchu končící prezident Ghani ve svém prohlášení uvedl: Útok ukazuje, že Taliban je ochoten pokračovat v násilí a válce. Ve skutečnosti mediálně efektivní výbuch Talibanců vzkazoval, že by si měli míroví handlíři v Kataru s jednáním pospíšit.

Američané mají také válečnický motivační program – jejich letadla a vrtulníky trhají rekordy v počtu letů a bombardování talibanských bojůvek a skupinek Islámského státu.

„Násilí se časově shodovalo s intenzivnějšími útoky Talibanu na bojišti napříč Afghánistánem, kde podle vládních úředníků v posledních dvou dnech zabili téměř 100 příslušníků afghánských bezpečnostních sil,“ konstatovali ve  voanews.

V mediálních povzdeších nad výbuchem se objevil jeden rozkošný: „Dnešní útok ukazuje, že Taliban stále nemá úctu k míru,“ řekl v pondělí Sediq Sediqqi mluvčí prezidenta Ghaniho.

Sediq Sediqqi to řekl velmi přesně: Mír je pouze pro poražené. Taliban nemá úctu k míru, protože ví, že musí (jejich mutace Alláha to prý chce) v celém Afghánistánu postupem času opět zavládnout islámský talibanský režim.Sofistikovaná jednoduchost

Útok v Kábulu nepředstavoval nic převratného. Auto plné výbušnin se sebevražedným řidičským tajtrlíkem, a pět dalších střelců, vjeli do oblasti Pul-e-Mahmood Khan, kde je třeba prezidentský palác, velvyslanectví USA a další diplomatická doupata, ministerstvo dopravy a také Logistické centrum ministerstva obrany. Ozvalo se výbušné bum, a také ozbrojenci vběhli do nedaleké výškové budovy na rušném tržišti, a začali střílet na budovu ministerstva obrany.

Důležité je poznání, že není třeba velkého plánování ke způsobení velkých škod. V místě výbušného pšouku byly školy a další civilní objekty, tedy komerčně využívané domy. V době výbuchu děti přijížděly do nedalekých škol, což znamenalo „zahuštění“ počtu obětí – zraněných.

Partyzáni kdekoliv na světě vědí, že dnes v městských centrech výbuch velké nálože spolehlivě „vysklí“ domy v širokém okolí, a střepiny skla dopadnou na lidi v okolí jako nože aneb vítejte ve špitále…

Obyvatelé Kábulu si médiím stěžovali, že je skandální, že k výbuchu došlo ve vysoce zabezpečené centrální části města během ranní dopravní špičky.

„Tohle není poprvé. V minulosti jsme byli též svědky nedbalosti bezpečnostních složek. Bezpečnostní pracovníci jsou za takové incidenty zodpovědní, “ řekl Jawed Safi, poslanec z Kunaru.

Jenže, Jawed Safi plácá ptákoviny, protože je mimořádně obtížné odhalit, že nějaký běžný náklaďák či dodávka jsou nositelem velkého výbušného orchestru, natož odhalit, že v nenápadném autě jede poklidně 5 ozbrojených tajtrlíků.

Krvavá reklama

Po výbuchu byla paralyzována rozsáhlá část Kábulu. To byl úžasně rozsáhlý vzkaz Talibanu, že kábulští nocležníci nemají vládou garantovanou jistotu.

Úředníci uvedli, že „následné střety trvaly asi devět hodin, než afghánské bezpečnostní síly zabily všechny útočníky.“

Čili pět sebevražedných šmoulů z několika míst ostřelovalo okolí, aby blokovalo oblast po co nejdelší dobu. Tím vytvářeli nepřehlédnutelné „pijárko“.

Mluvčí ministerstva vnitra Nasrat Rahimi mj. uvedl, že někteří z útočníků později zaujali pozice v „civilních domech“ kolem místa útoku. Střelba z civilních domů zvyšuje chaos, nutí bezpečnostní síly k evakuaci stovek lidí a k ještě většímu humbuku.

Mediálně šikovné bylo, že souhrou náhod mezi oběti útoku patřili i pracovníci z nedaleké kancelářské budovy Afghánské fotbalové federace (AFF).

Úřednická obrana

Afghánští vysocí bezpečnostní činitelé ihned uklidňovali, že je v Kábulu vlastně fajn (až na ten smog), protože nejlidnatější město státu letos utrpělo o 90% méně útoků ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Jenže, útoky v roce 2018 byly součástí celoroční vražedné celoafghánské kampaně proti volbám do parlamentu. Letos jde jenom o cílené útoky podle momentální potřeby.

Aziz Ahmad Tassal, který řídí skupinu civilní ochrany, k tomu dodal, že přes pokles sebevražedných bombových útoků v městských oblastech, je znepokojivé, že jsou na vzestupu počty obětí při náletech afghánských a spojeneckých (NATO) sil ve venkovských oblastech.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.wikipedie)