Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Průběžná inventura – 8.600 US vojáků je stále na skladě

Afghánistán: Průběžná inventura – 8.600 US vojáků je stále na skladě

Americký generál Kenneth McKenzie informoval, že Spojené státy americké snížily počet vojáků v Afghánistánu na 8 600, čímž splnily první fázi plánovaného stažení amerických vojsk podle dohody mezi USA a Tálibánem podepsané v únoru.

Ilustrační foto
21. června 2020 - 09:01

Generál zdůraznil, že Američané splnili svou část dohody.

Dohoda mezi USA a Tálibánem rovněž požaduje úplné stažení americké armády ze země do května 2021, pokud Tálibán splní podmínky dohody, včetně přerušení vazeb s teroristickými skupinami.

V médiích se vyskytly informace, že Američané se stahují rychleji, než se předpokládalo. Generál McKenzie ale v těchto dnech uvedl, že stahování provádějí USA jenom podle dohody.

Nebo to je jinak? Protože ve skutečnosti nikdo přesně neví, kolik mají Američané v Afghánistánu lidí. Možná se bleskové stahování mělo týkat „nadpočetných“ jednotek, které tam vlastně ani nebyly, i když tam byly? Kromě toho nevíme o tisících lidech na výplatní pásce CIA, ať místních šmoulů či žoldnéřů čili kontraktorů? Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista Franrišek Roček.


Prokletá CIA a milice

Není od věci připomenout, že jednotky zřízené nebo podporované CIA mají mizernou pověst. Na obyčejných lidech se dopouštějí vydírání, krádeží a znásilňovaní. Např. v jednom z okrsků v Kundúzu si obyvatelé dokonce stěžovali, že se místní milice chovají hůře než Taliban, informoval list New York Times v roce 2015.
Publicista Emran Feroz vidí činnost CIA velmi negativně.

Otázkou je kolik skutečně v občanské válce kombinované s válkou Tálibánu proti NATO v Afghánistánu zemřelo lidí. Feroz v článku upozorňuje: „…UNAMA používá velmi konzervativní metodiku k počítání počtu obětí. Pro potvrzení každé jednotlivé oběti jsou potřeba nejméně tři různé zdroje. V zemi, jako je Afghánistán, je to nesmírně obtížné. Já osobně jsem hovořil s mnoha lidmi, kteří přišli o své rodinné příslušníky po nočních útocích nebo náletech, a v mnoha případech jsem byl první novinář, který se na to ptal. Zejména v odlehlých venkovských oblastech, které jsou hlavním cílem těchto operací, Novináři a aktivisté za lidská práva jsou zde naprostou raritou.“

Feroz se např. zmiňuje o své cestě do provincie Khost na jihovýchod Afghánistánu, poblíž Durandovy linie. Musel si dávat pozor, aby neodhalil svou identitu novináře, protože tam pomáhali udržovat bezpečnost členové Ochranných sil Khostu (KPF), což je milice podporovaná CIA. „V minulosti milice KPF unesly a mučily novináře, kteří chtěli vyšetřovat jejich zločiny, nebo přešlapy jejich šéfů, Američanů.“

K tomu mj. Feroz dodává: „Protože KPF působí přímo pod CIA, jedná nezávisle na afghánské národní armádě. Zatímco většina běžných afghánských vojáků je špatně vybavena, síly KPF jsou silně vyzbrojené moderními zbraněmi a při mnoha příležitostech s nimi CIA dělá to, co chce. Lidé jsou pravidelně unášeni, mučeni a zabiti milicí…“

Podobná milice jako KPF působí také ve východní provincii Nangarhar. Takzvaná jednotka 02 je pobočkou speciálních sil v rámci afghánské zpravodajské agentury NDS, a je také podporována CIA. Během operací je skupina často podporována nálety, které provádějí americké i afghánské síly.

„Podobně jako u operací KPF, jednotka 02 pravidelně zabíjí civilisty během svých operací,“ píše Feroz. Civilní oběti potom oficiální místa vydávala za smrt povstalců.

Podle Feroze operace jednotky KPF i 02 podporují extremismus a nenávist vůči afghánské vládě a jejím americkým spojencům. Tím nahrávají Tálibánu.

Nic zvláštního se neděje

Jinak v Afghánistánu se nic zvláštního neděje. Občas někde někdo zabije 3, 5 nebo 12 vojáků, policistů či civilistů, což je všední kolorit. Roste počet útoků, ke kterým se nikdo nehlásí, aby Islámský stát ztížil zklidnění situace a možnost, že by začal Tálibán jednat s proamerickou vládou.

Např. afghánský Khaama Press uvedl v sobotu 20.června 2020 dopoledne, že výbuch v hlavním městě Kábulu zabil Asadullaha Walwaljiho, jednoho z předních spisovatelů této země. Výbuch také zabil manželku Walwalji a zranil nejméně čtyři další lidi z rodiny Walwaljiho, informovali úředníci z kabulského policejního ředitelství. Samozřejmě, žádný jednotlivec ani skupina, včetně Tálibánu, dosud nenárokovali odpovědnost za zmrtvolnění 6 lidí.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)