Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Všední masakr na bohaté svatbě

Afghánistán: Všední masakr na bohaté svatbě

Není zbytečné psát o tom, čeho si výjimečně po dlouhé době česká média všimla v Afghánistánu?

Z Afghánského tisku
19. srpna 2019 - 09:01

O tom, že v neděli vešlo ve známost, že Kábul zažil masakr, televize ukazovala nekvalitní a nic neříkající záběry z výbuchem mírně pomuchlané haly, a pár svatebčanů řeklo i pár vět? Při svatebním veselí zemřelo nejméně 63 svatebčanů. Další zemřou v nemocnici. Zraněno bylo nejméně 182 osob.

Výbuch nastal v sobotu kolem 22:40 hod. místního času v areálu hotelu Shahr-e Dubaj. Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny mezi hosty. Ale na afghánské poměry se nic zvláštního nestalo, ale událost si zaslouží rekapitulaci, uvádí k případu František Roček.

Ideální cíl

K masakru se přihlásil Islámský stát. Oběti nočního sebevražedného bombového útoku v plné svatební hale byly většinou členy menšinové šíitské komunity Hazarů. Čili pro Islámský stát to jsou heretici, kteří vlastně ani nemají právo na život. Takže, bum!

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nasrat Rahimi potvrdil, že obětí byly ve větší míře ženy i děti.
Počet obětí byl sice velký, ale samotný atentát byl více mně všední. Prostě, na jednom místě bylo větší množství výbušniny, a kolem ní velmi mnoho lidí.

Výbuch nastal poblíž pódia s hudebníky a kolem bylo přecpáno: „Všichni mladí, děti a všichni lidé, kteří tam byli, byli zabiti,“ uvedl Gul Mohammad.

„Byl jsem s ženichem v druhé místnosti, když jsme slyšeli výbuch, a potom … Všichni leželi všude v hale,“ řekl pro média Ahmad Omid..  Všední masakr

Svatební tragédie nepředstavovala technicky nic mimořádného.

Někdo na místo přinesl a ukryl výbušninu možná ještě před svatební akcí. Daleko nebezpečnější je dopravit výbušninu přes síť kontrol v rušném hlavním městě Kábulu před policejní stanici nebo jiný úřední objekt, aby se tam sebevražedný ňouma odpálil. Představovalo to daleko větší riziko neúspěchu.

Není třeba se zabývat tím, kdo všechno výbuch odsoudil. Stojí za zmínku jenom hloupost, kterou pronesl v rámci předvolebního boje o prezidentskou funkci afghánský prezident Ashraf Ghani. Uvedl, že „Taliban se nemůže zbavit viny, protože poskytuje platformu pro teroristy."

Jedná se o prohlášení bez významu, protože sami Talibanci také bojují proti Islámskému státu jako divoké konkurenci nepředvídatelných bláznů.


Taliban má jinou strategii

Na rozdíl od krutě nenávistných útoků tzv. Islámského státu výbuchy náloží Talibanu představují především taktický prostředek k destabilizaci vládního Kábulu.

Jestli bude hlavní město Kábul trestáno i nadále bombovými útoky záleží na tom, jak se bude vyvíjet mírová dohoda Tálibánu s USA, a následně i s afghánskou vládou sídlící v Kábulu.

U Islámského státu je situace jiná. Bez chaosu by neměl tzv. Islámský stát v divokém Afghánistánu reálnější vliv.

Proto Tálibán útok na svatebčany odsoudil. Nebyl jeho strůjcem - takový masakr vyloženě civilistů na svatbě - by byl pro pověst Talibánu škodlivý. V těchto dnech je čas vyčkávání jak se projeví připravovaná dohoda Talibanu s USA.  

Tálibán bude výbušnou smrt v Kábulu podle potřeby takticky dávkovat, aby znejistil a destabilizoval afghánskou vládu. Dokud nedojde k míru, tedy dokud nebude mít Tálibán navrch.

S trochou bezohlednosti lze říci, že svatební masakr z rukou Islámského státu může pomoci pověsti Talibanu, který útok odsoudil.

Nebude jistě náhodné, když se objeví v dalších dnech několik zdánlivě drobných zpráv, že Talibanci ulovili nějaké blbečky z Islámského státu. Nebylo by to poprvé. Lidé to budou vnímat jako pozitivní signál.

Také současná afghánská vláda bude chtít nasbírat body za svatební masakr. Proto afghánská vláda odložila oslavy u příležitosti 100. dne nezávislosti Afghánistánu naplánované na pondělí v historickém paláci Dar-ul-Aman ve snaze vzdát úctu rodinám obětí útoku v Kábulu.

Samozřejmě si prezident neodpustí projev, v němž zapláče nad svatebčany a položí věnec v Minaretu nezávislosti na počest nezávislosti Afghánistánu a vzdá hold mučedníkům svobody.

Domnívám se, že se teď začnou afghánské speciální jednotky a Taliban předhánět kdo první uloví nějaké lidi z Islámského státu.

Kdo ukáže jako první na fotkách čerstvé mrtvoly bojovníků z Islámského státu, ten bude cool, že alespoň částečně pomstil svatebčany.
 
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)