Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Aftonbladet: Ani volby, ani Biden nemůže zastavit „post-západní éru“!

Aftonbladet: Ani volby, ani Biden nemůže zastavit „post-západní éru“!

Americké volby a vítězství Joe Bidena nic nezmění: tendence světa přejít do „post-západní“ éry - období, kdy bude svět rozdělen na asijský a severoatlantický pól, píše Aftonbladet.

Ilustrační foto
11. listopadu 2020 - 11:06

Jak noviny uvádí, ačkoli Trump tento proces urychlil, Biden, stejně jako každý obyčejný americký politik, se pokusí udržet západní dominanci, což bude naplněno konflikty.

Jak krátce před volbami napsal bývalý státní podtajemník USA Reuben Bridgety, Amerika se musí řídit radami, které dávala nestabilním vládám v Africe: respektovat zákon a nepoužívat násilné metody, píše Aftonbladet.

Rostoucí poptávka po zbraních a střelivu, demonstrace ve volebních místnostech a Trumpovo prohlášení, že vyhrál volby, však ukazují, jak křehká byla liberální demokracie ve Spojených státech.

Africkým podnikatelům se to nelíbilo: někteří označili Ameriku „skutečnou banánovou republikou“ a někteří byli zděšeni tím, co se děje v této zemi.

Přes vítězství Joea Bidena směřuje lidstvo k „post-západnímu“ světu. Nejde však zatím o nadvládě Asie, ale spíše o svět dvou pólů - asijského a severoatlantického.

Jak již bylo řečeno, pandemie koronavirů tento přechod urychlila. Východní Asie a Čína prokázaly, že se jim podařilo virus potlačit: Pokud jde o úmrtí, Spojené státy údajně zemřelo 241krát více lidí na milion než v Číně a 193krát více než ve Švédsku.

V důsledku voleb byl americký Kongres rozdělen: Sněmovna reprezentantů zůstala demokratům a Senát republikánům, což pravděpodobně ochromí americkou domácí politiku na další čtyři roky. Nejvyšší volební účast a velmi plochý výsledek naznačují, že hluboké ideologické rozdělení vytvořené Trumpem se jen prohloubilo.

Nyní, když se velké a hustě osídlené země Asie - Čína, Indie, Indonésie, Vietnam a další - začaly rozvíjet ekonomicky a technologicky, jejich vstup do světové arény již nelze zastavit. „Západ se proto musí naučit zacházet s ostatními zeměmi jako s rovnými," konstatují noviny.

Kromě jaderného zastrašování nic nenasvědčuje tomu, že jsou Spojené státy a jejich spojenci připraveni přizpůsobit se post-západnímu světu. Kromě toho je takové zadržování plné vojenských konfliktů.


Zároveň američtí odborníci na zahraniční politiku již v plném proudu diskutují o vojenských rizicích, která vyvstávají, když jedna hegemonie háže výzvu druhé, a také připomínají různé konflikty od konfrontace mezi Aténami a Spartou a Peloponéské války až boj mezi Německem a Velkou Británií.

Globální rovnováha sil se mění, uvedl Aftonbladet. Podle jednoho singapurského analytika je chování USA v posledních letech velmi podobné chování Sovětského svazu na konci studené války: „neohrabané, nepružné, dogmatické“, které má tendenci vést „zbytečné a bolestivé konflikty“.

Odchod USA od globalizované interpretace sloganu „Amerika především“ se zjevně odehrál rychleji díky vládě takového „klauna a balvana“, jako je Trump. Posuny v globální rovnováze sil však představují vážná vojenská rizika pro Bidena, který během své volební kampaně soutěžil s Trumpem o to, kdo je vůči Číně nejagresivnější.

Biden je podle publikace obyčejný americký politik, který podporoval americkou válku na Středním východě, je „přítelem Izraele“ a je také proti Rusku a Číně. K moci se dostal s podporou - kromě peněz z Wall Streetu - amerického „hlubokého státu“ a elit, které se drží tradic studené války.

Zároveň si Biden uvědomuje problémy v oblasti klimatu - aby se však předešlo katastrofě na této frontě, celé lidstvo potřebuje spolupráci mezi velmocemi. Avšak při každém vystoupení k tomu není nakloněn ani zvolený prezident, ani Senát. K podpoře sdílené odpovědnosti za klima a životní prostředí je zapotřebí velmi silné klimatické hnutí - což je také hnutí za mír.

Ačkoli je Trump jako člověk narcista, který je karikaturním obrazem kapitalisty, nezabránilo mu to v tom, aby se stal jednou z nejvýznamnějších osobností moderní americké historie. Podařilo se mu zavést do americké politiky zacyklené na střední třídu hněv dělnické třídy.

Bidenovo prezidentství bude přinejlepším představovat důstojnou řadu domácích kompromisů a v nejhorším případě vojenskou katastrofu. Nepochybně bude spolupracovat s NATO a EU na obraně společných hodnot a převaze Západu.

„Post-západní svět je však na vzestupu. Americké volby v tomto ohledu dramaticky nemění situaci, ačkoli Trump by svým odporným stylem a nekompetentností mohl tento trend ještě urychlit. Tato historická změna hegemonie bude pravděpodobně plná válek a násilných konfliktů,“ dodává chmurně Aftonbladet.

(kou, prvnizpravy.cz, aftobladet.se, foto: arch.)