Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Aftonbladet: Další důvod pro nespavost - nové závody ve zbrojení!

Aftonbladet: Další důvod pro nespavost - nové závody ve zbrojení!

Testy nových raket ve Spojených státech ukazují na nové kolo v závodě ve zbrojení mezi Amerikou, Ruskem a Čínou - což učiní svět nebezpečnějším místem, píše Aftonbladet.

Ilustrační foto
25. srpna 2019 - 04:20

Podle publikace jde nejen o neochotu Donalda Trumpa dodržovat smlouvy o omezení zbrojení, ale také o jeho snahu konkurovat Číně, což by mělo zabránit tomu, aby se Peking stal skutečnou supervelmocí.

Druhého srpna byla ukončena Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Smlouva o INF) mezi Ruskem a USA. Stalo se to šest měsíců poté, co ji roztrhal Washingtonu, píše Aftonbladet.

Podle tohoto dokumentu měly Spojené státy a Rusko zničit všechny rakety s doletem 500 až 5,5 tisíc kilometrů. Takové rakety jsou považovány za zvláště nebezpečné, protože jsou schopny dosáhnout svých cílů během několika minut. Taková doba zjevně nestačí, aby armáda pochopila, zda se jedná o falešný poplach nebo ne - což zvyšuje riziko plně rozvinuté jaderné války, která by mohla ohrozit celé lidstvo.
 
Mnozí varovali, že pohřeb smlouvy povede k novému kolo závodu v zbrojení - a to je přesně to, co se nyní děje. Přesto, jak noviny poznamenávají, je překvapivé, že krátce po rozpadu smlouvy Spojené státy testovaly raketu zakázanou podle jejích podmínek.
 
Podle švédských novin by odpal rakety měl být interpretováno spíše jako politický signál pro Rusko a Čínu, a ne jako znamení toho, že se Spojeným státům podařilo v krátké době vyvinout nové zbraně. Nicméně ruský prezident Vladimir Putin však velmi rychle vyslovil podezření, že Washington začal vyvíjet raketu zakázanou podle smlouvy o INF ještě před jejím zhroucením. USA taková tvrzení popírají.

 
Podle Aftonbladetu jsou americké raketové testy špatnou zprávou pro světový mír z několika důvodů.

Zaprvé, odpálení raket zasáhne již tak slabou důvěru mezi třemi velmocí. Zvýšení podezření nese riziko, že se svět vrátí zpět do myšlení studené války.
 
Čím méně sil si navzájem důvěřuje, tím více se bojí. Čím více se bojí, tím více chtějí vyvinout nové zbraně a vybudovat si svůj arzenál - což zvyšuje pravděpodobnost války.
 
Z tohoto důvodu začaly v 70. letech Spojené státy a Sovětský svaz uzavírat dohody, jejichž cílem bylo omezit vývoj jaderných zbraní a podobných zbraní. Smlouvy tohoto typu, jeden po druhém, se však z různých důvodů stávají minulostí. V současné době zůstala v platnosti pouze jedna - START III, jejímž cílem je omezit počet aktivních jaderných hlavic v pohotovosti ve výzbroji Spojených států a Ruska. I tato dohoda je však ohrožena, protože její platnost vyprší za dva roky.
 
Kromě skutečnosti, že USA nechtějí, aby jim Smlouva o INF svázala ruce, má Trump další cíl. Americký vůdce požaduje, aby všechny tyto dohody byly podepsány také Čínou, protože takové dokumenty by zabránily této rozvíjející se supervelmoci získat strategickou výhodu nad Spojenými státy.
 
Čínský jaderný arzenál je v současné době menší než Spojených států a Ruska, ale Peking do jeho rozvoje značně investuje. V této souvislosti chce Trump za každou cenu zabránit tomu, aby získal status vojenské supervelmoci.

Současně je Trumpa přitahována myšlenkou vtáhnout Čínu do závodu na zbrojení, který vysaje obrovské množství peněz z „komunistického režimu“. V praxi podle Aftonbladetu to byl závod ve zbrojení se Spojenými státy, který rozbil Sovětský svaz a vedl k vítězství Ameriky a západního světa ve studené válce.
 
Možná, naznačují švédské noviny, Trump doufá, že kombinace obchodní války a nového závodu ve zbrojení udělá totéž s Čínskou komunistickou stranou.
 
„Kalkulace Trumpa, který se zabývá ničením regulovaného světového řádu a nekontrolovaných jaderných zbraní, vede k tomu, že se svět začíná zdát mnohem nestabilnějším a nebezpečnějším místem. Tady přidejte hrozbu pro klima a zkuste klidně spát - nebude to vůbec snadné,“ dodává chmurně Aftonbladet.

(kou, prvnizpravy.cz, aftobladet.se, foto: arch.)