Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Aftonbladet: Koronavirus - třetí světová válka?

Aftonbladet: Koronavirus - třetí světová válka?

Vlády a guvernéři centrálních bank obvykle vědí, co dělat v případě krizí, aby se ekonomická zařízení nadále otáčela. Tentokrát se však zdá, že jejich obvyklé metody nefungují.

Ilustrační foto
22. března 2020 - 04:20

Probíhá jeden velký, dosud nevídaný experiment po celém světě, napsal Hans Wlfgand Michael Hansson, novinář švédského deníku Aftonbladet ve svém  materiálu plném velmi zneklidňujících otázek.

V jednotlivých zemích uzavírají své hranice a uzavírají se do vlastní skořápky. Většina ekonomických aktivit je paralyzována. Letadla nelétají. Restaurace, bary a kavárny se zavírají. Hotely jsou prázdné. Studenti musí sedět doma. Výjimkou je Švédsko.

Zmrazit velkou část světa, zavést na neurčitou dobu izolaci, aby porazila neviditelného nepřítele – něco takové lidstvo nikdy nevidělo.

V celosvětovém měřítku to může zachránit životy desítek tisíc lidí - ale také zničit bohatství, které svět budoval po mnoho let.

Svět je nucen přijmout sebezničující opatření, aby se vyhnul koronaviru, konstatuje autor.

Rozsah této krize se okamžitě ukázal, když se hlavy centrálních bank v západním světě pokusily uklidnit poplach slibem, že do finančních systémů vloží téměř neomezené množství peněz. Federální rezervní systém, fungující jako centrální banka Spojených států, snížil již tak nízkou klíčovou sazbu na téměř nulu.

Vlády slibují dosud bezprecedentní opatření a miliardy dolarů na pomoc podnikům a průmyslům, kterým hrozí kolaps.

V reakci na to však spadly burzy. Takový pokles v tak krátké době v moderní historii nebyl dosud pozorován.

„Kdo za to zaplatí?“ ptá se novinář.

„Problém je v tom, že ani jeden politický vůdce ani hlava centrální banky dnes nemůže jasně vysvětlit, jak udržovat život v průmyslových odvětvích, která za týden přešla z plné činnosti do úplného zmrazení. Někdo musí platit mzdy zaměstnancům leteckých společností a cestovních agentur po celém světě. Ale po nich mohou být další průmyslová odvětví ochromena,“ poukazuje.

Tisíce podniků, které před týdnem přinesly vynikající příjem a rozvíjely se, mohou nyní zmizet.

Miliony lidí na celém světě se stanou nezaměstnanými.

Neexistuje žádná záruka, že důsledky lze snadno odstranit za několik měsíců, kdy doufám, že bude vrchol epidemie za námi, poznamenává Hansson.


Vezměme například návrh švédské vlády: pokud společnost zavede krátký pracovní den se sníženými platbami, vezme 50% platů zaměstnanců, kteří by jinak byli propuštěni. Jak to pomůže malým firmám, které nyní zcela ztratily svůj příjem? Koneckonců nebudou moci platit ani polovinu platu zaměstnancům bez zisku.

Kvůli vysoké míře nejistoty se burzy propadají. Nikdo nechápe, jak vyřešit krizi a jaký by mohl být výsledek tohoto neuvěřitelného experimentu, který se před několika týdny zdál nepředstavitelný.

Člověk může jen hádat, konstatuje.

Prohloubit nestabilitu situace a skutečnost, že nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Mluvíme o šesti týdnech nebo šesti měsících? Nebo to vydrží ještě déle?

Pro to neexistují žádné ekonomické modely, poukazuje autor.

Prezident Donald Trump vyjádřil vražedný odhad, že se situace nezmění do července až srpna. A obrazovka v této době ukázala, jak se pád burz zrychluje.

Kdy se znovu otevřou bary a hotely? Kdy se děti vrátí do školy?

Všechna dnešní hodnocení situace jsou jen odhady, protože nikdo neví, jak rychle se počet vážně nemocných pacientů zvýší nebo sníží. Nikdo neví, zda se virus zahřeje, když se oteplí, nebo v Číně, kde se ho nyní částečně podařilo potlačit, naopak, zvypukne nové ohnisko.

Prozatím můžeme jen sedět v naší dobrovolné izolaci a sledovat, jak se naše ekonomiky rozpadají mílovými kroky. Recese je téměř nevyhnutelná. Nelze vyloučit depresi podle modelu 30. let, uvádí Hansson.

Kromě toho by veškerá produkce nezbytná pro život měla pokračovat jako obvykle. Dodávky zboží se nesmí zastavit. V každém případě musí být jídlo, olej a léky vyráběny a přepravovány po celém světě. Odpadky se musí sbírat. Lékaři, zdravotní sestry, hasiči, policisté, zaměstnanci pečovatelských domů atd. by se měli mít možnost dostat do práce a z práce.

Třetí světová válka

Ale jinak se společnost zastavila - a jak dlouho to bude trvat?

Dnes možná burzy opět porostou. Skutečně závažné krize se vyznačují právě tím, že jsou doprovázeny neustálými ostrými výkyvy. Nakolik však utrpí naše penzijní fondy?

Situace klade vysoké nároky na ty, kteří jsou zodpovědní za páky, které mohou postupně vrátit společnost do normálního stavu.

Švédsko nebojovalo 200 let. Ale teď se ocitlo ve válce, jako zbytek světa. Není to třetí světová válka? Velmi neobvyklá válka proti neviditelnému nepříteli, uzavřel švédský novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, aftobladet.se, foto: arch.)