Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

Agresivní americké chování ve světě překračuje všechny hranice!

Agresivní americké chování ve světě překračuje všechny hranice!

Ruská vláda nevnucuje své zprostředkovatelské služby ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy, ale uvítá zahájení jednání, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ilustrační foto
31. května 2019 - 11:06

Americký prezident Donald Trump předtím zopakoval, že je otevřen pro jednání s Íránem, pokud projeví takovou touhu.

„Pokud jde o vztahy mezi Spojenými státy a Íránem , nevnucujeme naše služby, uvítáme zahájení jednání, protože vítáme zahájení jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou," řekl Lavrov novinářům.

„Jsme přesvědčeni, že abychom mohli vyjednávat z pozice, „já vás nejprve ekonomicky uškrtím, a pak nás budete prosit, abychom vyjednávali", není téma, které bychom mohli brát jako model chování na poli zahraniční politiky. Jsme za vzájemně repekktované rozhovory bez ultimat a podmínek,“ dodal ruský ministr zahraničí.


Ruský náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov řekl, že pokud Spojené státy hodlají vyjednávat s Íránem, je nejvyšší čas formulovat, že jsou připraveni nabídnout Íránu jadernou dohodu.

Mnohem ostřeji se ale vyjádřila mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Americké chování ve světě překračuje všechny hranice, uvedla Maria Zacharová, která komentovala hrozby, jenž americký zvláštní vyslanec pro Írán Brian Hook adresoval Teheránu.

Hook ve čtvrtek řekl, že Spojené státy budou v případě íránského útoku reagovat vojenskou silou. Kromě toho jsou podle něj Spojené státy připraveny na sankce proti evropskému mechanismu finančních vypořádání s Teheránem.

„Agresivní chování Spojených států ve světě jde nad rámec všech představitelných hranic. Region po regionu, stát po státě, národ za národem trpí touto úmyslnou permisivitou. Washington s bičem v ruce a perníkem za své tváří začal „kontrolovat“ vesmír. Postupují a výsledky jsou známy,“ rozhořčeně napsala Zacharova na své facebookové stránce.

Iránský prezident Hassan Rúhání také dříve nevylučoval možnost jednání se Spojenými státy, pokud Washington zruší sankce z Teheránu a opustí politiku utlačování Íránu.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstoupily od mezinárodního jaderné dohody s Íránem a znovu zavedly sankce proti Teheránu. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se v březnu opět zhoršily, obě strany varovaly před možností vojenské konfrontace, byť uvedly, že nechtějí válku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, facebook.com, foto: arch.)