Svátek má: Pankrác

Zprávy

Velikost textu:

Al Araby: „Souboj s ruským medvědem" Saúdi nevyhrají!

Al Araby: „Souboj s ruským medvědem" Saúdi nevyhrají!

Korunní princ Saúdské Arábie zatáhl království do sebevražedného souboje s ruským medvědem, ve kterém monarchie utrpí hlavní ztráty.

Ilustrační foto
3. dubna 2020 - 10:16

Napsal to novinář publikace Al Araby v článku o důsledcích březnového neúspěchu dohody OPEC +.

Autor poznamenal, že poté, co se země OPEC + minulý měsíc nedohodly na snížení těžby ropy, Saúdové zhroutili ceny černého zlata na 30 dolarů za barel, když zvýšili produkci na 13 milionů barelů denně. To vytvořilo problémy všem vyvážejícím zemím, nicméně odborníci se snaží porovnat postavení lídrů na trhu - Ruska a Saúdské Arábie pomocí tohoto ukazatele, napsal Al Araby.

Publikace uvádí, že v důsledku selhání dohody padl rubl a největší ruské společnosti utrpěly ztráty.Současně autor článku zdůrazňuje, že Moskva je mnohem méně závislá na ropě než Rijád. Výnosy z prodeje ropy například v roce 2018 tvořily dvě třetiny příjmů království, a to i přesto, že v posledních letech černé zlato výrazně ztratilo hodnotu.


Podíl daní na příjmu monarchie za posledních 18 let vzrostl ze 4,4% na téměř jednu třetinu a rozpočtový přebytek byl nahrazen schodkem, který v roce 2015 dosáhl 103% HDP a v roce 2018 se snížil na 33%.

„Podle odhadů stojí snížení cen ropy Saúdskou Arábii 400 milionů dolarů denně, čili asi 150 miliard ročně,“ poznamenal autor.

Dodal, že Rijád je nekonkurenceschopný kvůli struktuře výroby. Vláda navíc není schopna nic postavit proti vyčerpání přírodních zdrojů království. To vše vede k plýtvání rezervami země, které se od roku 2014 snížily o téměř čtvrt bilionu dolarů.


Novinář uvedl, že hnacím motorem hospodářství monarchie je rozpočet a jeho schodek při klesajících cenách ropy významně zvýší zatížení občanů království a povede k úsporným opatřením.

„Saúdská Arábie je příkladem nájemného státu, který je zranitelný vůči vnějším otřesům,“ konstatoval článek.

Publikace předpověděla Saúdské Arábii závažnou hospodářskou krizi, která znemožní plnění vnějších závazků.

(kou, prvnizpravy.cz, alaraby-co-uk, foto: arch.)