Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Al Jazeera: Trump překonal desetiletý rekord bombardování Afghánistánu!

Al Jazeera: Trump překonal desetiletý rekord bombardování Afghánistánu!

Podle amerického letectva v loňském roce Američané v Afghánistánu za poslední desetiletí svrhli největší počet bomb, uvedla Al Jazeera English.

Ilustrační foto
1. února 2020 - 07:20

Intenzita bombardování navíc prudce vzrostla, když Donald Trump vystřídal Baracka Obamu na postu prezidenta, a dále roste, navzdory námitkám ze strany OSN a organizací pro lidská práva.

Během roku 2019 americké síly provedly v Afghánistánu rekordní počet bombardování, čímž za posledních deset let překonaly všechny předchozí ukazatele. Důkazem toho je zpráva zveřejněná v pondělí Centrálním velitelstvím letectva USA, podle níž bylo v loňském roce na Afghánistánu vypuštěno 7423 bomb na různé cíle, zatímco v roce 2018 bylo spotřebováno 7362 bomb, uvedla Al Jazeera English.

Podle amerického letectva to byl loni v tomto ohledu rekord za poslední desetiletí. Pro srovnání, v roce 2009, kdy byl americkým prezidentem Barack Obama, bylo na Afghánistán svrženo „pouze“ 4 147 bomb, zdůrazňuje článek. Tyto statistiky potvrzují, že Pentagon začal aktivně zvyšovat letecké bombardování v roce 2016 po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Poté Washington zrušil předchozí omezení, podle kterého se cíle leteckých úderů musely blížit umístění vojenských sil, aby nedošlo k obětím mezi civilisty, vysvětlila Al Jazeera English.


Od té doby Organizace spojených národů a různé organizace pro lidská práva opakovaně vyjádřily vážné obavy z nárůstu leteckých útoků prováděných americkými a afghánskými vládními silami, protože počet obětí mezi civilisty prudce vzrostl, poukázal článek.

Podle statistik OSN jen za první polovinu roku 2019 se obětí vojenských operací v Afghánistánu stalo až 717 civilistů, včetně velkého počtu dětí, a počet zabitých za toto období se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 31%, konstatovala Al Jazeera English. Tento prudký nárůst civilních obětí byl zaznamenán při neúspěšných pokusech dosáhnout dohody o způsobech mírového vyřešení ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu a možného stažení amerických sil.

(kou, prvnizpravy.cz, aljazeera.com, foto: arch.)