Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Al Jazeera: USA riskují opakování smutného osudu Starého Říma!

Al Jazeera: USA riskují opakování smutného osudu Starého Říma!

Prohlášení Donalda Trumpa, že Spojené státy a Itálie mají společné kulturní a politické dědictví od starověkého Říma vyvolal smíšenou reakci veřejnosti.

Ilustrační foto
27. října 2019 - 04:12

Nicméně podle Al Jazeery v historii starověkého Říma a současné politické situaci ve Spojených státech lze najít zajímavé shody okolností. Podle autora článku se politická a sociální propast v moderních demokraciích rozšířila, takže kvůli tvrdohlavosti a neochotě hledat politické kompromisy mohou tyto země opakovat smutný osud Římské republiky.

Donald Trump na setkání s italským prezidentem Sergiem Mattarellou prohlásil, že Spojené státy a Itálie mají od starověkého Říma společné kulturní a politické dědictví. Podle Al Jazeery vyvolalo toto významné prohlášení amerického vůdce o vztahu mezi Spojenými státy a starověkým Římem smíšenou reakci veřejnosti. Trumpovi kritici připomněli, že nezávislá Amerika vznikla v 18. století, zatímco Řím padl v 5. století. Přesto byli lidé, kteří vystoupili na obranu hlavy Bílého domu s tím, že řada zakladatelů Spojených států byla inspirována starověkým Římem při vytváření zásad amerického politického systému. A jak píše publikace, v dějinách starověkého Říma a současné politické situaci lze najít zajímavé náhody.


Jak autor článku poznamenává, historik Edward J. Watts v knize „Umírající republika: jak Řím upadl do tyranie“ nevykresluje paralely mezi starověkým Římem a moderními říšemi, ale čtenáři a komentátoři to často dělají sami. Autor naopak říká, že „věčná říše neexistuje. Žije přesně tak dlouho, jak chtějí její občané“.

Ve své knize Watts představuje svou verzi pádu Římské republiky, která vysvětluje kolaps demokracie a vzestup autoritářské římské říše. Podle autora byl Řím ve svém rozkvětu jedinou demokratickou silou na světě díky institucím moci, parlamentu a politických jednání založených na kompromisu.
 
Ale v roce 130 př.nl. římští vůdci se stále více uchýlilovali k autoritářským rozhodnutím a eliminovali své oponenty. Nerovnováha v politické soutěži vedla ke zvýšenému násilí. Římská politika se stala nebezpečnou hrou, ve které vítěz obdržel vše a poražení zaplatili svým životem. Země se stala dějištěm ničivých občanských válek, které nakonec vedly k zhroucení římské republiky a vzniku římské říše, vedené Octavianem Augustem, který se stal prvním římským císařem po atentátu na Julia Caesara.

Pád římské republiky byl nevyhnutelným důsledkem skutečnosti, že běžní občané podporovali nebo odmítali oponovat lidem jako Sulla, Mari, Caesar a Augustus, kteří postupně ničili demokratické instituce. Nakonec římská republika zemřela na tisíce malých zranění způsobených Římany, kteří ji považovali za nesmrtelnou.

Jak autor článku poukazuje, Watts ve své knize ukazuje trhliny ve struktuře republiky: římský politický systém byl založen na konsensu, ale někteří lidé začali povzbuzovat násilí k rychlému dosažení cílů. To vedlo k vážné krizi, která nakonec vyústila v občanskou válku a nástup moci císaře Augusta.
 
„Politická a sociální propast se v moderních demokraciích rozšířila. Tyto země mohou kvůli tvrdohlavosti, odmítnutí konsensu a neochotě hledat politické kompromisy opakovat osud Římské republiky,“ uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, aljazeera.net, foto: arch.)