Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Albánie se dohodla s Erdoganem: Umístí emigranty na hranice s Řeckem

Albánie se dohodla s Erdoganem: Umístí emigranty na hranice s Řeckem

Albánský premiér Edi Rama uzavřel dohodu s tureckým prezidentem Recepem Erdoğanem o tom, že nelegální migranti z přijímacích středisek v Turecku budou převezeni do „řeckého regionu“ v Albánii, jak uvádí albánská média.

Albánský premiér Edi Rama a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
28. dubna 2020 - 09:01

Albánie a Turecko nedávno podepsaly smlouvu o obranné spolupráci, detaily smlouvy  ještě nebyly zveřejněny. Podle albánských médií, ale ze smlouvy unikla informace, že jedno ustanovení smlouvy  umožňuje letos přesídlit 30.000 žadatelů o azyl a nelegálních migrantů z Turecka do Severního Epirusu, upozorňuje řecký web Protothema.

Ačkoli lety do a z Albánie byly zastaveny jako preventivní opatření proti epidemii  koronaviru (COVID-19), existuje výjimka pro lety z Istanbulu. Někteří se domnívají, že se jedná o náznak, že přesun migrantů hrozí bezprostředně.

Region Severní Epirus, který byl kdysi součástí Řecka, byl začleněn do Albánie vítěznými spojenci po obou světových válkách. Dnes je stále domovem přibližně 120 000 etnických Řeků.

Řekové v Albánii  jsou již dlouho vystavováni obtěžování ze strany úřadů, včetně uzavření škol a zabavování majetku. Řecká média tvrdí, že cílem dohody s Tureckem je změnit demografii regionu a tím oslabit řeckou identitu.Thodoris Goumas, redaktor albánsko řeckého zpravodajského portálu Himara, řekl pro Protothema, že „akce albánského předsedy vlády lze označit pouze za podezřelé. Bez průhlednosti nebo veřejného prohlášení se z úniků dozvídáme, že existuje dohoda s Tureckem o umístění 30 000 migrantů. “

Goumas poznamenal, že Albánii chybí infrastruktura pro přijímání migrantů a že země má ekonomické problémy vyplývající ze zemětřesení, které zemi v loňském roce zasáhlo.

Podle webu Protothema je přemístění migrantů z Turecka do oblasti na řeckých hranicích jasně zamýšleno jako provokace. Umožní také převáděným migrantům pokusit se vstoupit do Evropské unie nelegálním překročením řeckých hranic, čímž se zvýší potíže již zatížených řeckých hraničních bezpečnostních sil, které od února bojují s novou vlnou migrantů z Turecka.


Řecký důstojník Christos Pougialis napsal pro Greek City Times, že Řecko se obává, že Turecko vyšle své vlastní zpravodajské agenty a možná i džihádisty spolu s 30.000 migranty s cílem vyvolat napětí s Albánií.

Německo již obdrželo téměř 200 000 žádostí o azyl od migrantů z Albánie a dalších balkánských zemích mimo EU.


(rp,prvnizpravy.cz,voice,protothema,greekcitytimes,foto:arch.)