Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Alijev je připraven jednat s Pašinjanem bez jakýchkoli podmínek

Alijev je připraven jednat s Pašinjanem bez jakýchkoli podmínek

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev řekl o své připravenosti na rozhovory v Moskvě s arménským premiérem Nikol Pašinjanem, vyjádřil však pochybnosti o „schopnosti Jerevanu konstruktivně pracovat“ na vyřešení karabašského konfliktu.

Ilham Alijev, ázerbájdžánský prezident
29. října 2020 - 07:20

„Nedostal jsem takové pozvání na jednání v Moskvě. Opakovaně jsem se účastnil třístranných setkání prezidentů Ázerbájdžánu, Arménie a Ruska, ale poté, co se v Arménii dostal k moci Pašinjan, žádná taková setkání nebyla. Tato setkání se konala s předchozími prezidenty Arménie a já jsem se těmto schůzkám nikdy nevyhýbal, “ řekl Alijev v rozhovoru pro Interfax-Ázerbajdžán.

Alijev zdůraznil, že tato setkání považuje za pozitivní, protože Rusko jako spolupředseda Minské skupiny OBSE hraje v kauze Karabach zvláštní roli.

„Rusko vždy udržovalo úzké vztahy s Arménií i Ázerbájdžánem a dnes, pokud jde o politické a ekonomické interakce, Rusko velmi aktivně spolupracuje s Ázerbájdžánem a Arménií, je to náš soused. Většina těchto schůzek se proto samozřejmě konala v Rusku, ale za Pašinjana žádná taková setkání nebyla. Nevím, jak efektivní teď budou, vzhledem k nedostatečnosti arménského vedení. Pokud však takový návrh přijde, vždy jsme jej považovali za pozitivní a budeme jej zvažovat, “uvedl ázerbájdžánský prezident.

Na doplňující otázku, zda je prezident Ázerbájdžánu připraven přijet do Moskvy na jednání s arménským předsedou vlády, Alijev odpověděl: „Ano. A jak říkám, bez jakýchkoli podmínek."

„Naznačuje to, že zítra se naši ministři zahraničí sejdou v Ženevě, také bez jakýchkoli podmínek. Navíc chci říci, že i když konflikt teprve začínal, měl náš ministr zahraničí navštívit Ženevu (8. října), aby se setkal se spolupředsedy Minské skupiny, a on tam šel. A arménský ministr zahraničí, který tam měl jet týden předtím, začátkem října, to odmítl. A když z Moskvy přišel návrh na setkání ministrů zahraničních věcí (10. října) za účelem dohody o otázce humanitárního příměří, náš ministr zahraničí tam odletěl ze Ženevy. To znamená, že nestanovujeme žádné podmínky. Ale opět mám velké pochybnosti, že současná arménská vláda je schopna konstruktivní práce na urovnání, “ shrnul Alijev.


Kreml lituje a je znepokojen pokračováním nepřátelských akcí v oblasti konfliktu v Karabachu, uvedl dnes 28. října tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Boj přesto pokračuje, vyvolává lítost a znepokojení," řekl Peskov a odpověděl na otázku, jak Kreml hodnotí to, co se děje v Náhorním Karabachu.

Připomeňme, že 8. října Vladimir Putin vyzval k ukončení nepřátelských akcí v zóně konfliktu v Karabachu z humanitárních důvodů. Před tím ruský prezident uskutečnil řadu telefonních rozhovorů s hlavami Arménie a Ázerbájdžánu. Ministři zahraničních věcí obou zakavkazských republik byli rovněž pozváni ke konzultacím do Moskvy. V třístranném formátu za účasti ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova trvala jednání téměř 11 hodin a skončila přijetím dokumentu. Bylo dosaženo dohody o příměří od poledne 10. října a zahájení věcných jednání s cílem brzkého dosažení mírového urovnání, která však dosud nebyla dodržována.

Spojené státy, kde minulý týden ministr zahraničí Mike Pompeo uspořádal samostatná setkání s ministry zahraničních věcí Arménie a Ázerbájdžánu, ohlásily nové humanitární příměří v Karabachu, které mělo vstoupit v platnost od 08.00 h místního času (07.00 moskevského času) 26. října, ale to bylo zmařeno. Jednalo se o třetí humanitární iniciativu příměří. První pocházelo z Ruska, druhé - z Francie, ale nebyl dodržen ani „režim ticha“ oznámený 17. října.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)