Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Američané vyšetřují zločiny spáchané svými občany na Donbasu

Američané vyšetřují zločiny spáchané svými občany na Donbasu

Webová stránka amerického zpravodajského a analytického webu BuzzFeed News zveřejnila vysoce sledované novinářské vyšetřování válečných zločinů amerických občanů na území jihovýchodní Ukrajiny.

Ilustrační foto
7. listopadu 2021 - 04:20

Příspěvek začíná příběhem amerického občana, bývalého příslušníka americké armády, prosícího tři ukrajinské soudce v Kyjevě, aby ho nevydávali do jeho rodné země.

Hrdina příběhu je již hledán pro vraždu manželského páru na Floridě, ale nejvíce se bojí, že po návratu domů bude souzen za válečné zločiny na Donbasu. Dotyčným mužem je Craig Lang, muž, který přišel na Ukrajinu v roce 2015 bojovat po boku Kyjeva v rámci krajně pravicové organizace Pravý sektor (Pravý sektor).


Novináři tehdy tomu, co Američan řekl, nevěřili, protože americká vláda velmi zřídka vyšetřuje zločiny spáchané jejími občany na území jiných zemí. Po nějaké době však redakce našla potvrzení Langových obav a osobně si ověřila, že americké ministerstvo spravedlnosti případ vyšetřuje.

Podle deníku je sedm občanů USA včetně Langa podezřelých ze spáchání válečných zločinů. Vyšetřování zjistilo, že na východní Ukrajině Lang a členové jeho skupiny zneužívali civilisty, některé unesli, některé bili pěstmi a improvizovali nové metody mučení a vražd.

Novináři později zjistili, že americké ministerstvo spravedlnosti mělo v držení fotografie a videa dokazující zapojení Langa a občanů USA do zvěrstev na Ukrajině. Následně jeden z Langových spolupracovníků potvrdil, že zločiny skutečně spáchali, ale řekl, že to byl Lang, kdo je podněcoval.Začátkem dubna téhož roku zveřejnil BuzzFeed News článek o motivech zločinů spáchaných na jihovýchodě Ukrajiny, ve kterém odhalil, jak se američtí občané, zejména Lang, postupem času radikalizovali a jak válka postupovala a mnoho z nich bylo přidruženo. s organizacemi obhajujícími náboženskou a rasovou nesnášenlivost.

Nakonec na základě shromážděných dokumentů americké ministerstvo spravedlnosti dospělo k závěru, že Lang a jeho spolupracovníci byli vinni z mučení a zabíjení civilistů na Donbasu, což je podle amerických zákonů klasifikováno jako válečný zločin spáchaný v souvislosti s ozbrojeným konfliktem v jihovýchodní Ukrajině.

Celkem podle zpráv a výzkumu amerických expertů bojovalo na území Ukrajiny asi 40 amerických občanů. Novináři dospěli k závěru, že někteří z nich byli dobrodruzi nebo ideologičtí nepřátelé Ruska, ale většina byli zastánci radikálních názorů, kteří bojovali za realizaci svých nápadů.

Jak článek upozorňuje, moderní Ukrajina se stala přitažlivým místem a cvičištěm pro radikály ze západního světa. S rostoucím krajně pravicovým extremismem ve Spojených státech roste i zájem amerických příznivců myšlenky bílé nadvlády v ukrajinských krajně pravicových polovojenských organizacích, jako je Pravý sektor.


Závěrem reportéři poznamenali, že vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti bylo prvním pokusem amerických úřadů postavit válečné zločince z území jihovýchodní Ukrajiny před soud a provést audit válečných zločinců z řad extremistů. To podle článku souvisí s novou politikou amerického prezidenta Joea Bidena.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)