Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Americká jaderná ponorka plánuje zastávku v norském přístavu Tromsø

Americká jaderná ponorka plánuje zastávku v norském přístavu Tromsø

Podle údajů ze sociálních sítí vyšlo najevo, že se k severním břehům Ruska blíží neznámá jaderná ponorka. Ponorka plánuje uskutečnit zakotvení od 10. do 12. května ve městě Tromsø v Norsku.

Ilustrační foto
9. května 2021 - 11:30

Uvádí se, že poté bude pokračovat směrem k Barentsovu moři, aby dokončil úkol. Nejdříve byla informace jenom ta, že jaderná ponorka bude v Norsku dva dny, zatímco její identita zůstala neznámá.

Okamžitě se však objevila podezření, že „výlet“ lodi je součástí probíhajícího plánu, podle něhož mělo velení NATO letos vyslat skupinu lodí do arktické oblasti.

Situaci 8. května objasnil kanál Telegram „Major a general“, který uvedl, že v norském regionu Tromsø byla od 10. do 12. května zavedena bezletová zóna. Toto opatření bylo přijato k zajištění vstupu jaderné ponorky amerického námořnictva do přístavu.

Zatím není zcela jasné, jak přesně bude vyřešena otázka kotvení americké ponorky. Faktem je, že obec Tromsø dříve zavedla zákaz vstupu jaderných ponorek do přístavních terminálů.A tento zákaz platí, dokud norské ministerstvo obrany nepředloží podrobný plán pro případ jaderné nehody a evakuace občanů ze znečištěných oblastí. Pokud americká ponorka zakotví v přístavu, bude to jasný signál NATO pro místní obyvatele, že ve vlastní zemi nic nerozhodují.

Obyvatelé norského města Tromsø, kde se nachází civilní průmyslový přístav Grötsund, jsou pobouřeni rozhodnutím USA přeměnit jej na námořní základnu.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)